Ali vemo, kaj pomeni ta prometni znak, ki ga srečujemo v strnjenih naseljih?
Spraševal sem svoje sokrajane in načeloma vsi so pravilno ugotovili, da imajo v tem območju prednost otroci, ki se lahko igrajo tudi na cesti. Pohvalno.
Ko pa smo razglabljali o hitrosti, pa smo kaj hitro prišli do različnih številk od 20, 25, 30, 40 km/h. Ampak pravilno je samo 10 km/h. Pa ste že poskusili voziti 10 km/h? Zdi se, kot da se nikamor ne premikamo in da se je zakonodajalec, v tem primeru, pač zmotil. Pa se je res?
Poglejmo z drugega zornega kota.
Ta prometni znak seveda ni naša pogruntavščina, ampak so ga uvedle vse evropske države v ožjih bivalnih okoljih, predvsem z namenom varovanja otrok, kot najšibkejših udeležencev cestnega prometa.
Pogosta problematika v ožjih bivalnih okoljih je, da cesta poteka tik ob ograji. Pešci morajo zato hoditi dobesedno po vozišču, saj za njih ni ustrezne, od motornega prometa ločene, varne površine. Prav tako je, zaradi ozkega vozišča, oteženo srečanje motornih vozil.
Le hitrost 10 km/h zagotavlja otroku veliko stopnjo varnosti, v primeru, če steče na cesto, zaradi kakršnega koli, njemu zelo pomembnega vzroka oz. razloga (muca, žoga, svetleč kamenček …).

Res je, da je hitrost 10 km/h za naše (dirkaške) razmere nepojmljivo nizka, in da sploh ne »znamo« voziti tako počasi, a obsežni testi kažejo na to, da edino ta hitrost zagotavlja možnost preprečitve prometne nesreče. Izguba našega (dragocenega) časa med vožnjo s takšno hitrostjo, na teh kratkih odsekih, se lahko meri s sekundami, le redko, z minutami … Treba se je vprašati, ali lahko primerjamo izgubo nekaj sekund našega časa, z izgubo otroškega življenja …?
Kot tudi sam večkrat opažam nekateri vozniki vozijo v teh območjih izjemno (nerazumno) hitro. Vzrok temu je lahko, da ne poznajo pravil cestnega prometa ali pa, da jih poznajo, pa zavestno vozijo prehitro. Med njimi so tudi taki, ki imajo sami majhne otroke oz. vnuke …
Morebiti v razmislek ta šokantni podatek:
Na razdalji, na kateri se pri vožnji s hitrostjo 10 km/h pred otrokom povsem ustavimo, pri vožnji s hitrostjo 50 km/h niti ne začnemo zavirati …
Na videz nebistvena razlika v hitrosti vožnje lahko pomeni ločnico med življenjem in smrtjo.
Prometna varnost je stvar nas vseh in vsi moramo storiti vse, da do prometne nesreče ne pride. V prometu namreč NI popravnega izpita.
Peter B.