Ali znamo pravilno zaviti? – 1. del
Pogoste napake pri zavijanju Za zavijanje na levo se razvrstimo na levo stran smernega vozišča. Na ta način: Slika prikazuje pogosto napako, ki jo delajo vozniki osebnih avtomobilov, ko tik…
Pogoste napake pri zavijanju Za zavijanje na levo se razvrstimo na levo stran smernega vozišča. Na ta način: Slika prikazuje pogosto napako, ki jo delajo vozniki osebnih avtomobilov, ko tik…
Zakaj voznika motornega kolesa tako zlahka spregledamo? Nekateri vozniki motornih koles čez dan vozijo s prižganimi dolgimi žarometi. To je lahko za druge udeležence cestnega prometa moteče, saj jih lahko…
Zakaj voznika motornega kolesa tako zlahka spregledamo? V številnih prometnih nesrečah, v katerih so udeleženi vozniki motornih koles, je vzrok neopaženje oz. spregledanje motornega kolesa. Razlogov, zakaj motorno kolo zlahka…
Dvopasovno krožno križišče Nočna mora – izključevanje na dvopasovnih krožnih križiščih. Največ težav na dvopasovnih krožnih križiščih se dogaja pri zapuščanju teh križišč. Kako pravilno zapuščamo ta krožna križišča: Kadar…
Povozi divjadi v letu 2022 Na slovenskih cestah je bilo leta 2022 povoženih kar 6806 divjih živali, kar je 545 živali več kot leta 2020. To tudi pomeni, da vozniki povozimo okrog 18 divjih živali oz. divjadi na dan; vlaki dodatno povozijo še 161 divjadi. Nesreče, ki vključujejo navedene živalske vrste, povzročajo določene težave, in…
Kaj moramo vozniki storiti, ko zaslišimo zvok sirene? Če smo v prometu pozorni in dovolj zbrani, nam najbrž ne bo težko prepoznati od kod prihaja zvok sirene vozila na nujno vožnji in tako bomo imeli tudi čas, da se na dano situacijo pravilno odzovemo. Da lahko slišno prepoznamo takšno vozilo je pomembno, da v vozilu…
Kot smo že v 1. delu zapisali je motena, nezbrana, raztresena vožnja (distracted driving) vsaka dejavnost, ki odvrne voznikovo pozornost od vožnje, vključno s pogovarjanjem ali pošiljanjem sporočil po telefonu, prehranjevanjem in pitjem, pogovorom (takšnim in drugačnim) s potniki in otroki v vozilu, ukvarjanjem s hišnimi ljubljenčki, iskanjem stvari po vozilu … , torej vse…
Kako lahko potniki s telefoni motijo voznika in kaj storiti glede tega? Sodobni telefoni so postali nepogrešljiv del našega življenja. Čeprav je uporaba mobilnega telefona med vožnjo prepovedana, se žal še vedno dogaja, da vozniki pošiljajo sporočila, opravljajo klice ali uporabljajo različne aplikacije. Vendar pa ni samo voznik, ki uporablja telefon, tisti, ki predstavlja nevarnost…
Pomembna razlika med prometnima znakoma Hitra cesta in Cesta, določena za motorna vozila Prometni znak na sliki 2 je dokaj nov. Mnogo voznikov ga tudi zamenjuje za nekdanji prometni znak za Cesto, rezervirano za motorna vozila. Prometni znak Hitra cesta (slika 1) Najvišja dovoljena hitrost je omejena na 110 km/h. Na hitri cesti veljajo podobna…
Zakaj zaledenela stekla in vzvratna ogledala predstavljajo velik problem med vožnjo? Zaledenela stekla in vzvratna ogledala lahko predstavljajo velik problem med vožnjo, saj otežujejo oceno prometnih razmer in prepoznavanje drugih udeležencev v prometu. Otežen je pregled nad dogajanjem na vozišču, zaradi slabega pregleda iz vozila tudi prepozno ugotovimo oz. spregledamo morebitne nevarne situacije na cesti. …
Nalivanje tekočine za vetrobransko steklo, brizgalne šobe, ustrezne in neustrezne gumice SLIKA 1: Nalivanje tekočine za vetrobransko steklo. Posoda za to tekočino je praviloma nameščena v motornem prostoru. Tekočino nalivamo sprotni, tako da je poide. Izjemno nevarno je, če te tekočine zmanjka, zato moramo permanentno skrbeti, da je je v posodi zmeraj dovolj. SLIKA 2:…
Opravili smo kratek intervju z G. Markom Gerjevičem, vodjem skladišča, iz Porsche inter avta v Ljubljani, in sicer na temo pnevmatike, menjava, skladiščenje, sestava, centriranje … Objava sledi v 2 delih. Zakaj letne pnevmatike niso primerne za zimske razmere? Letne pnevmatike zaradi drugačne zmesi in dezena, niso primerne za vožnjo po snegu, ledu in v…
DA, v jesenskem času postane vožnja zahtevnejša zaradi večkratnega bistvenega poslabšanja vremenskih in s tem voznih razmer, poleg tega je na cestah tudi veliko kmetijskih vozil. Težava lahko nastopi predvsem takrat, ko so na vozišču še drugi udeleženci npr. kolesarji oz. pešci, saj jih lahko kaj hitro spregledamo. Temelji naše varne vožnje v teh razmerah…
Megla v jesenskem času najbolj izrazito zmanjšuje vidljivost, zato moramo ob njenem pojavu povečati pozornost in previdnost. Zmanjšana vidljivost pomeni, da je vidna razdalja zaradi megle, dima, dežja, sneženja ali drugih podobnih okoliščin krajša od poti ustavljanja pri gibanju z največjo dovoljeno hitrostjo. Kako ravnamo pri vožnji v megli? Če je megla gostejša, ne vemo…
V cestnem prometu, glede varnostnega trikotnika, je kar nekaj različnih parametrov postavitve. Ni neke predpisane razdalje postavitve varnostnega trikotnika, ampak bi ga morali postaviti na precejšnji razdalji. Velikokrat opazimo, da voznik sicer postavi varnostni trikotnik, a ga postavi neposredno za ali na zelo majhni razdalji za vozilom, kar je izrazito nevarno za nalet. V ZPRcP…
Da se izognemo težavam in nedoslednosti pri prevozu otrok, je najbolje, da se že na začetku novega šolskega leta v družini (starši, stari starši oz. osebe, ki v družini sodelujejo pri prevozu otrok) dogovorimo o doslednem upoštevanju vseh predpisov glede prevoza otrok in pravilnega izstopanje otrok iz vozila. Nepravilen prevoz otroka v avtomobilu Najpogostejše in…
Ko si prepričan, da te na naših cestah nič več ne more presenetiti, se pojavi na cesti pred teboj nekaj temnega, čudnega, širokega na dveh kolesih. Zadnji hip se umakneš, zapelješ še malo bolj v levo, kot sicer, saj je tema. Sedaj opaziš kolesarja povsem skritega za to svojo gmoto in si potihem priznaš, da…
Naša slika je bila podlaga za veliko debato, ki je potekala na FB in na nekaterih spletnih portalih: https://www.zurnal24.si/avto/kdo-ima-prednost-rdeci-ali-beli-avtomobil-388901, in sicer je bilo vprašanje: Kdo ima prednost – rdeči ali beli? V našem priročniku Dober voznik bom in v spletni prometni učilnici eCPP.si, so vsa ta pravila, z veliko primeri, podrobno opisana. Za ta konkreten…
Nastavitve pred vožnjo Pred vsako vožnjo si mora voznik, zaradi svoje varnosti, varnosti potnikov in vseh drugih udeležencev cestnega prometa, glede na svoje telesne mere, pravilno nastaviti: • sedež: posebej sedalo in posebej naslonjalo; • volan po višini in globini (če je to mogoče); • naslonjalo za glavo; • varnostni pas; • notranje in obe zunanji…
Kako hitro smemo na določenem delu ceste voziti, je določeno s pravili cestnega prometa in s prometno signalizacijo. Poznamo omejitve hitrosti glede na: območja oz. vrsto ceste; vrsto vozila; prometni znak za omejitev hitrosti. Pri določitvi hitrosti vozila moramo poznati vse tri omejitve in najmanjšo izmed njih upoštevati. Primeri trajanja omejitev hitrosti Na področju…
Zaradi izrazito majhnih koles je e-skiro med vožnjo zelo občutljiv na razne neravnine na prometni površini, kot so: že majhne udarne jame, razpoke, tudi robniki, prehodi med raznimi tipi prometnih površin ipd. Zavorni učinek ni tako dober kot pri klasičnem kolesu, zato je zavorna pot praviloma daljša. Pospeši hitro in sunkovito, torej če voznik hipoma…
Nedavna nesreča, ki se je zgodila na avtocesti A1 med Mariborom in Šentiljem se je končala z hudimi posledicami. Zgodi se, da se iz različnih razlogov (slaba vidljivost – dež, megla, noč, trenutna nepazljivost, nepoznan kraj …) kdo vključi na avtocesto po napačnem priključku in nadaljuje vožnjo v napačni smeri. Takšno dejanje ima lahko najhujše…
Kaj moramo storiti, ko zaslišimo sireno vozila na nujni vožnji v naselju/mestu? Pomembno! Voznikom vozil s prednostjo in vozil za spremstvo, ki so na nujni vožnji, ni treba upoštevati prometnih pravil in prometne signalizacije (tudi rdeče luči na semaforju), vendar morajo voziti na takšen način in s takšno hitrostjo, da ves čas obvladujejo vozilo ter,…
Predvsem pri tovornih vozilih, njihovih priklopnih vozilih in avtobusih nastopa kar nekaj podatkov (mase/teže) oz. vrednosti, ki so za varno vožnjo pomembne in jih mora voznik v celoti upoštevati. Pomembni podatki oz. vrednosti: Prepovedan promet za vozila, katerih skupna masa presega določeno maso (2222). Ta prometni znak označuje cesto ali njen del, kjer je prepovedan promet za vozila…
Video nasveti AC ima dve fizično ločeni smerni vozišči. Vključujemo in izključujemo se le po označenih priključkih. Vožnja po AC je dovoljena samo tistim motornim vozilom, ki po deklaraciji proizvajalca dosegajo hitrost, višjo od 60 km/h. Vozimo po desnem prometnem pasu, ki ni zaseden z vozili. Na ta prometni pas se tudi vključujemo na AC,…
V zimskem času moramo biti vozniki pripravljeni na različna stanja na vozišču ter otežene vremenske pogoje. Zavedajmo se tveganj, ki jih prinesejo takšne razmere; včasih že kratka nepozornost lahko pripelje do prometne nesreče. Dodatna previdnost in večja pozornost sta zato nujni. Nevarnosti s katerimi se vozniki srečujemo pozimi: nizke temperature, poslabšana vidljivost, nizko sonce, mokro…
Megla na avtocesti in hitri cesti – na kaj moramo biti pozorni? Vožnja v megli je nevarnejša zaradi: V takšnih okoliščinah bodimo še bolj pozorni in izkoristimo vso sporočilno vrednost prometne signalizacije in opreme cest. Prometni znaki in označbe na vozišču: Določeni odseki oz. območja AC, kjer se pogosto pojavlja megla, so opremljeni s…
Kdaj vklopimo meglenke in kdaj jih moramo izklopiti? Uporaba meglenk na sprednji strani vozila in zadnje meglenke je dovoljena le, če je vidljivost manjša od 50 metrov. To pomeni tudi najvišjo dovoljeno hitrost vožnje 50 km/h. Kadar imamo na vozilu vklopljeno zadnjo meglenko, na armaturni plošči sveti kontrolna svetilka rumene barve. Če vozimo v…
Nevarnosti s katerimi se vozniki srečujemo pozimi so nizke temperature, poslabšana vidljivost, nizko sonce, mokro vozišče, sneg na vozišču, snežna brozga na vozišču, kolesnice, poledenelo vozišče … Vozniki moramo zato biti vsekakor pripravljeni na otežene vremenske pogoje in različna stanja vozišč Vse pomembne nasvete si lahko ogledate v našem kratkem videu: Ekipa eCPP.si vam želi…
Kaj lahko preverimo sami in kaj naj preverijo v servisni delavnici? Poglejmo si kratek video: Sami preverimo: vetrobransko steklo (morebitne manjše poškodbe, pike zaradi kamenčkov…), brezhibnost naprav za gretje stekel (prezračevalne naprave, električno gretje zadnjega stekla, zunanjih vzvratnih ogledal in vetrobranskega stekla, če je slednje na voljo). Prav tako preverimo delovanje in stanje naprave za…
Video nasveti Od 15. novembra do 15. marca naslednjega leta in vedno v zimskih razmerah morajo imeti motorna vozila, katerih največja dovoljena masa ne presega 3.500 kg, predpisano zimsko opremo (razen v priobalnem pasu). Zakaj je temu tako, si oglejmo v kratkem, a poučnem videu: Ekipa eCPP.si vam želi varno vožnjo!
Od 15. novembra do 15. marca naslednjega leta in vedno v zimskih razmerah morajo imeti motorna vozila, katerih največja dovoljena masa ne presega 3.500 kg, predpisano zimsko opremo (razen v priobalnem pasu). V zimsko opremo spadajo: zimske pnevmatike na vseh kolesih ali poletne pnevmatike in v priboru ustrezno velike snežne verige za pogonska kolesa. Pri…
Območje skupnega prometnega prostora je javni prostor oziroma prometna površina, na primer ulica ali trg, kjer ni delitve glede na različne uporabnike prostora oziroma motorizirane in nemotorizirane udeležence v prometu, na primer na vozne pasove in pločnike, temveč vsi udeleženci souporabljajo vso površino. Na sliki je prikazan “nov tip”, zelo varnega prometnega področja, kjer si…
Video nasveti V jesenskem času postane vožnja zahtevnejša zaradi večkratnega bistvenega poslabšanja vremenskih in s tem voznih razmer. Oglejmo si kratek poučen video, kjer so prikazane najpogostejše nevarnosti, ki nas kot voznika, čakajo pri vožnji v tem letnem času: Ekipa eCPP.si vam želi varno vožnjo!
Kadar vozimo po prednostni cesti (tudi kadar imamo zeleno luč na semaforju oz. kadar promet ureja policist), čakamo na vozila iz nasprotne smeri na križišču. Pri tem zapeljemo do sredine oz. čim bolj globoko na križišče. Slika prikazuje pravilno in vzorno ustavitev na križišču vseh osebnih avtomobilov, ki zavijajo na levo. Predvsem sta se dva…
E-skiroje in druga lahka motornih vozila lahko vozijo osebe od 14. leta dalje in otroci od 12. do 14. leta, ki imajo pri sebi kolesarsko izkaznico. Z e-skiroji moramo voziti po kolesarskem pasu, kolesarski stezi ali kolesarski poti. Kjer teh prometnih površin ni ali niso prevozne, smemo voziti ob desnem robu smernega vozišča ceste v…
Kriteriji za določitev križišč, kjer se lahko dovoli zavijanje v desno ob rdeči luči so: omejitev hitrosti do 50 km/h, zagotovljena preglednost oz. dobra preglednost v križišču (vidna razdalja ne sme biti manjša od 60 metrov pri 50 km/h), nizka frekvenca pešcev, v križišču ne sme biti vodenih kolesarjev s posamezno fazo (e-skiroji, mopedi). Križišče…
Prepoved vožnje mimo ustavljenega vozila pred prehodom za pešce Kadar se na dvopasovni enosmerni cesti približujemo prehodu za pešce, nam je vožnja mimo vozila, ki je ustavilo pred prehodom, da bi tako omogočilo pešcem varno prečkanje vozišča, prepovedana. Prikazana situacija je zelo nevarna: Na teh cestah pomenijo prehodi za pešce določeno mero nevarnosti in tveganja…
Težave na prehodih za pešce Prehodu za pešce, na katerem promet ni urejen s svetlobnimi prometnimi znaki ali ga ne ureja policist, se morajo vozniki približevati s potrebno previdnostjo in s takšno hitrostjo, da lahko varno ustavijo, če bi z vožnjo preko prehoda ogrožali pešce. Če so pešci na prehodu ali stopajo nanj, morajo vozniki…
Nepravilna uporaba utripalk nas lahko “drago stane” Na spodaj prikazanih slikah smo v poziciji modrega osebnega avtomobila: Težave, če utripalke vklopimo prehitroS prehitrim vklopom utripalk zavedemo voznika na bočni cesti (rdeči osebni avtomobil). Ocenil bo, da bomo na (njegovem) križišču zavili na desno, zato obstaja možnost, da bo zapeljal na prednostno cesto. Težave, če utripalke…
Pogoste napake pri zavijanju Za zavijanje na levo se razvrstimo na levo stran smernega vozišča. Na ta način: Slika prikazuje pogosto napako, ki jo delajo vozniki osebnih avtomobilov, ko tik pred zavijanjem na desno zapeljejo precej v/na levo in to toliko, da resno ogrozijo voznika, ki vozi nasproti. Prav tako je ta premik vozila, ki…
Prehitevanje traktorjev – “mačji kašelj”, a je res tako? Širok traktorski priključek pomeni nevarnost Slika prikazuje traktor, ki ima na zadnji strani nameščene neoznačene delovne priključke, ki segajo daleč čez rob traktorja. To je zelo nevarno za: Širok traktorski priključek. Prav tako tudi ta slika prikazuje traktor, ki ima na zadnji strani nameščene neoznačene delovne…
Dohitimo počasnejše vozilo. Je sploh potrebna kakšna pozornost pri prehitevanju? Nikoli ne prehitevajmo, če nimamo zadostne preglednosti nad delom voziščem, ki je potreben za varno prehitevanje. Namreč ta počasna vozila (delovni stroji, traktorji s priklopnimi vozili …) so navadno tudi širša, kar pomeni za nas težavo: Če se kljub vsemu v tem primeru odločimo za…
Kako ravnamo, če tovorno vozilo zavija na manjšem križišču? Kadar zmanjka prostora za zavijanje na križišču – predvsem semaforiziranem, nam voznik velikega vozila ali skupine vozil ne more odstopiti prednosti niti ne more čakati pri zeleni luči, zato je naša dolžnost, da mu omogočimo varno zavijanje. SLIKA 1: Če smo ustavljeni pred križiščem in opazimo,…
Tovorno vozilo in mrtvi koti Slika 2: Tovorno vozilo želi menjati prometni pas. Opazili smo, da je voznik velikega tovornega vozila vklopil leve utripalke. Iz tega lahko sklepamo, da ta voznik na križišču želi zaviti na levo. Kot voznik rdečega osebnega avtomobila nekoliko zmanjšamo hitrost in omogočimo vozniku tovornega vozila da neovirano in varno menja…
Miselnost ljudi je še zmeraj, da so železnice zastarele in počasne, vendar se je v zadnjem času marsikaj izrazito spremenilo: Ustavimo se. Vlak se ne more. Dolžina zavorne poti pri hitrosti 100 km/h: Ravnanje na nezavarovanemu prehodu ceste čez železniško progo SLIKA 1: Približujemo se prehodu – enotirna železniška proga: Zmanjšamo hitrost vožnje in s…
Nepravilna ravnanja ob izključevanju SLIKA 1: Prepozno izključevanje – na sredini zaviralnega pasu.To je zelo pogosta napaka na naših AC. SLIKA 2: Prepozno izključevanje – na koncu zaviralnega pasu.S takšnim nenadnim “zadnji hip” izključevanjem povzročamo nevarno situacijo, saj je naša hitrost prevelika za zaviralni pas. Nimamo niti dovolj časa, da se prepričamo, da na zaviralnem…
Kako se pravilno izključimo z avtoceste SLIKA 1: Pravilna izključitev z ACTudi izključevanje iz AC od nas zahteva zbranost. Kadar želimo zapustiti AC, pozorno spremljamo prometno signalizacijo (prometne znake, označbe na vozišču …), ki si logično sledi do izvoza. Izključujemo se le z desnega prometnega pasu. Opazujmo promet v vzvratnih ogledalih. Desne utripalke vklopimo pravočasno…
Ob okvari na vozilu na AC (tudi če se na armaturni plošči prižge rdeča opozorilna svetilka o delovanju motorja) moramo izvesti vse varnostne ukrepe za varno ustavitev in zavarovanje vozila ter potnikov. Ob okvari vozila ali zaustavitvi iz kakršnegakoli razloga se po vozišču (tudi po odstavnem pasu) avtoceste ni dovoljeno gibati! Pomembno! Odsevni telovnik (imejmo…
Prometni pas za počasna vozila je označen prometni pas, namenjen vožnji vozil, ki zaradi počasne vožnje zmanjšujejo pretočnost prometa. Začetek prometnega pasu za počasna vozila. Na prometni pas za počasna vozila, ki je na voljo praviloma na vzponih AC, zapeljejo vsa tista vozila, ki bi s počasno vožnjo ovirala promet, in tista vozila, ki na…
Avtocesta ima dve fizično ločeni smerni vozišči, križanja z drugimi cestami in z železnico pa so izvedena v različnih ravninah oz. nivojih. Vključujemo in izključujemo se le po označenih priključkih. Vožnja po AC je dovoljena samo tistim motornim vozilom, ki po deklaraciji proizvajalca dosegajo hitrost, višjo od 60 km/h. Vozimo po desnem prometnem pasu, ki…
Zakaj voznika motornega kolesa tako zlahka spregledamo? Nekateri vozniki motornih koles čez dan vozijo s prižganimi dolgimi žarometi. To je lahko za druge udeležence cestnega prometa moteče, saj jih lahko ti žarometi v določenih trenutkih močno zaslepijo. SLIKA 1: Slika prikazuje voznika motornega kolesa, ki vozi s prižganim dolgim žarometom. Ta žaromet slepi druge udeležencev…
Zakaj voznika motornega kolesa tako zlahka spregledamo? V številnih prometnih nesrečah, v katerih so udeleženi vozniki motornih koles, je vzrok neopaženje oz. spregledanje motornega kolesa. Razlogov, zakaj motorno kolo zlahka spregledamo, je veliko: • na njih smo premalo pozorni, saj so v prometu prisotni le nekaj mesecev;• imajo zelo ozko čelno silhueto;• barvni kontrast med…
PRAVILNA vožnja in ravnanja voznika motornega kolesa SLIKA 1: Vožnja po pospeševalnem pasu. Voznik naj bi izkoristil celotno dolžino pospeševalnega pasu. S tem lahko ujame hitrost morebitnih vozil, ki vozijo po AC in ima med tem tudi dovolj časa, da v vzvratnih ogledalih natančno opazuje promet na desnem prometnem pasu. Na koncu pospeševalnega pasu se…
Vožnja s spremljevalcem nam omogoča, da pričnemo postopek za pridobitev vozniškega dovoljenja že, ko smo dopolnili 16 let. Prav tako kot kandidati, ki se niso odločili za vožnjo s spremljevalcem, moramo opraviti zdravstveni pregled, teoretičen del usposabljanja, opraviti teoretični del vozniškega izpita in opraviti praktični del usposabljanja v šoli vožnje.S spremljevalcem lahko vozimo, dokler ne…
Dvopasovno krožno križišče Nočna mora – izključevanje na dvopasovnih krožnih križiščih. Največ težav na dvopasovnih krožnih križiščih se dogaja pri zapuščanju teh križišč. Kako pravilno zapuščamo ta krožna križišča: Kadar želimo dvopasovno krožno križišče zapustiti na prvem izvozu, ostanemo na zunanjem prometnem pasu. Kadar križišča ne nameravamo zapustiti na prvem izvozu, zapeljemo na notranji prometni…
Težave na krožnih križiščih z ločenimi prometnimi pasovi Nepravilna menjava prometnega pasu – nevarnost trka vozil Voznik rdečega osebnega avtomobila je razvrščen na zunanji prometni pas krožnega križišča z ločenimi prometnimi pasovi. Ko je ugotovil, da se je napačno razvrstil, želi napako popraviti tako, da zapelje na notranji prometni pas. To ni dovoljeno. Hkrati pa…
Krožno križišče z ločenimi prometnimi pasovi Krožna križišča z ločenimi prometnimi pasovi (oz. krožna križišča s spiralnim potekom krožnega vozišča) so novejši tip krožnih križišč, ki zagotavljajo višjo raven prometne varnosti in večjo pretočnost. Od običajnih krožnih križišč se razlikujejo, in sicer: imajo dva med seboj fizično ločena prometna pasova. Fizična ločitev je izvedena s…
Pri srečevanju z drugimi vozili: smo pozorni na širino vozišča in velikost vozila, s katerim se srečujemo; ocenimo pravi trenutek in mesto srečanja, ter hitrost bližajočega vozila; ugotovimo morebitne ovire na obeh straneh vozišča; smo pozorni na rob vozišča, ki je lahko poškodovan; na svoji levi strani zagotovimo zadostno bočno razdaljo. Srečanje – prednost vozil…
Srečanje je vožnja mimo drugega udeleženca cestnega prometa, ki prihaja iz nasprotne smeri. Srečanje je tudi najpogostejši element vožnje: samo pomislimo, kolikokrat se med vožnjo srečamo z drugimi vozili. To tudi pomeni, da smo vsak dan izpostavljeni določenim tveganjem na cesti. Ne vemo v kakšnem stanju je voznik, ki nam pripelje nasproti, ali mogoče telefonira,…
Pa še splošno o prevozu tovora (povzeto po ZPRCP):Tovor in naprave, ki so namenjene za prevoz ali pritrditev tovora v vozilu ali na njem, razporedimo, pritrdimo oz. pokrijemo tako, da: • ne predstavljajo nevarnosti ali ovire za druge udeležence cestnega prometa;• ne povzročajo škode na cesti ali objektih;• ne onesnažujejo okolja;• ne zmanjšujejo stabilnosti vozila;•…
Na slovenskih cestah je bilo lani (2020) povoženih 6261 divjih živali, kar pomeni, da vozniki, na dan, povozimo okrog 17 divjih živali. Pozor, žabe na vozišču! Na cestah so v nevarnosti tudi majhne živali, kot so žabe, ježki … In verjetno vsakega človeka nekoliko “zaboli”, ko vidi to nebogljeno žival povoženo. Na zelo izpostavljenih mestih,…
Na odsekih cest, kjer lahko pričakujemo divjad, moramo biti še dodatno pozorni na področja ob cesti, kjer se lahko nahaja divjad. Bodimo pozorni. Trk lahko preprečimo le sami, žival ga ne more! Število trkov z divjadjo in zvermi, v zadnjih desetletjih narašča povsod po svetu, kar je posledica intenzivnega širjenja cestnega omrežja, povečanja gostote prometa,…
Dvosledno motorno vozilo lahko vlečemo le, če se to zaradi okvare ne more samo premikati. V vlečenem vozilu se ne smejo prevažati potniki. Hitrost je omejena na 50 km/h, razen na avtocestah in hitrih cestah, kjer je omejena na 60 km/h. Obe vozili (vlečno in pokvarjeno) morata imeti med vleko vklopljene varnostne utripalke. Če katero…
Okvara vozila na cesti v in zunaj naselja Kadar moramo ustaviti vozilo zaradi višje sile (okvara motorja, predrta pnevmatika, prazna posoda za gorivo …), predstavljamo neposredno nevarnost za druge udeležence cestnega prometa. Zato: takoj vklopimo varnostne utripalke; ustavimo na prvem primernem prostoru, ob skrajnem robu vozišča, če je le mogoče izven vozišča; oblečemo odsevni telovnik…
Prevoz tovora v prtljažnem prostoru Splošni napotki za prevoz tovora v prtljažnem prostoru: Težje predmete položimo na dno prtljažnika – naj nikar ne segajo nad višino naslonjal sprednjih sedežev. Manjše neostre mehkejše predmete položimo v prostor za noge – pri zadnjih sedežih. Več manjših kosov, tudi steklovino – steklenice, kozarci ipd, – zložimo v trde plastične…
Prevoz tovora na strehi avtomobila Tovor in naprave, ki so namenjene za prevoz ali pritrditev tovora v vozilu ali na njem, razporedimo, pritrdimo oz. pokrijemo tako, da: ne predstavljajo nevarnosti ali ovire za druge udeležence cestnega prometa; ne povzročajo škode na cesti ali objektih; ne onesnažujejo okolja; ne zmanjšujejo stabilnosti vozila; ne povzročajo več hrupa,…
Nasveti za čiščenje in pripravo vozila Led na vetrobranskem steklu SLIKA 1: s strgalom moramo biti pri odstranjevanju ledu zelo previdni, saj lahko s praskanjem poškodujemo stekla in okvirje/tesnile stekel. Pri odstranjevanju ledu si moramo vzeti dovolj časa in delati z majhnim pritiskom na strgalo, sicer povzročimo praske v steklu. Dobro strgalo za led je…
Med vožnjo v dežju moramo: predvideti in poznati vse pasti, ki jih povzroča dež; voziti s takšno (zmanjšano, prilagojeno …) hitrostjo, da ves čas popolnoma obvladujemo svoje vozilo; povečati varnostno razdaljo. Kolesnice na vozišču Posledica dežja so lahko tudi večje količine vode na vozišču. Voda se na vozišču zadržuje predvsem na cestah brez vzdolžnega in…
Zelo veliko nevarnost v vožnji po dežju predstavlja t.i. aquaplaning, ko med tekalno površino pnevmatike in voziščem nastane vodna plast, ki popolnoma prekine stik pnevmatike z voziščem. Vzroki za nastanek aquaplaninga Do tega nevarnega pojava lahko pride že, če je izpolnjen le eden od navedenih pogojev: (pre)velika količina vode na vozišču ali (pre)velika hitrost vozila…
Krožno križišče z ločenimi prometnimi pasovi Voznik modrega osebnega avtomobila sme zapeljati le v smeri črne puščice. Če bi zapeljal v smeri rdeče puščice, bi prevozil prekinjeni del fizične ločitve prometnih pasov, ki je označen s prekinjeno robno črto. Fizična ločitev je izvedena s posebnimi elementi, ki na celotnem krožnem križišču ovirajo menjavo prometnih pasov.…
Odstranimo nepotrebni tovor s strehe avtomobila; tudi težek tovor v avtomobilu poveča porabo goriva. Tovor na strehi (NE velja za strešni kovček) naj bo skrajna rešitev prevoza, saj: se bistveno poveča poraba goriva, predvsem zaradi izjemne ne-aerodinamičnosti tovora; zelo poslabša vozne lastnosti vozila; se težišče vozila bistveno dvigne; obstaja velika nevarnost zdrsa takega tovora s…
Redno servisiranje in s tem vzdrževanje naprav na motornem vozilu (zlasti motorja, izpušnega sistema ter katalizatorja) ugodno vpliva na porabo goriva in na onesnaževanje okolja ter podaljšuje življenjsko dobo vozila. Vsaj 1 x mesečno preverimo tlak v pnevmatikah. SLIKA 1: Redno preverjamo tlak v pnevmatikah. Tlak prilagajamo po navodilih proizvajalce pnevmatik, glede na obremenitev vozila.…
Življenja brez prometa vozil si sicer dandanes ne moremo več niti zamisliti, zato pa lahko veliko storimo za omilitev njegovih negativnih vplivov na okolje. Z umirjeno in strpno vožnjo motornega vozila lahko privarčujemo zavidljive količine goriva, s tem pa prav tako varujemo okolje saj so tudi hrup, ropot in obraba vseh premikajočih in vrtečih se…
Semaforizirano večpasovno križišče in razlika med zeleno lučjo na trolučnem semaforju v obliki kroga ali v obliki zelene puščice. Kadar na semaforju za zavijanje na levo gori zelena luč v obliki kroga, velja med nami in nasproti vozečim vozilom (tudi, ko ta zavija na desno) pravilo srečanja. Potek: Zapeljemo na križišče, kjer ustavimo in počakamo…
Križišče prednostne in neprednostne ceste – prednostna cesta zavija Prikazano je križišče prednostne in neprednostne ceste, kjer prednostna cesta čez križišče “poteka v loku” oz. “zavija”. Potek prednostne ceste je razviden iz dopolnilne table pod prometnim znakom. Ta križišča so sicer redkejša, a skrivajo precej pasti, predvsem za to, ker vozniki v določenih primerih nimajo…
V prometu je opaziti, da ima veliko voznikov, še posebej pa potnikov nepravilno nastavljeno naslonjalo za glavo in napačno pripet varnostni pas. To je izrazito pri potnikih na zadnjih sedežih. Takšna pozabljivost oz. nezavedanje nevarnosti napačne nastavitve lahko ogrozi naše življenje. Kako si pravilno namestimo naslonjalo za glavo? Pravilna nastavitev naslonjala za glavo je izjemno…
Šola je tukaj in s tem tudi otroci v prometu. Vozniki osebnega avtomobila moramo biti izjemno pozorni na otroke, ki se nahajajo na levi in desni strani vozišča. Na morebitno prisotnost otrok nas opozarja tudi talna označba “Otroci na vozišču”. Vozniki moramo v tej situaciji predvideti, da bo kakšen otrok stekel na vozišče, zato moramo…
Še manj kot teden nas loči do začetka novega šolskega leta. Z novim šolskim letom pa to pomeni tudi vsakodnevno prisotnost otrok in mladostnikov. Vsi udeleženci v prometu moramo svojo pozornost še nekoliko bolj usmeriti v otroke in poskrbeti za njihovo varno pot v šolo. Prometni znaki, ki nas obveščajo in opozarjajo, da moramo biti…
Mrtvi koti Mrtvi kot je voznikovemu pogledu skrito področje okoli vozila, ki nastane zaradi konstrukcijskih lastnosti vozila (nosilci strehe – stebrički A, B, C, lahko tudi D, naslonjala za glavo …) ali drugih vzrokov. S tem problemom se srečujejo prav vsi udeleženci cestnega prometa. Mrtvi koti pri motornih vozilih se pojavljajo pri: opazovanju prometa za…
Napačna smer vožnje Napačna smer vožnje po površini, ki je namenjena kolesarjem je ena najpogostejših napak kolesarjev. To morebitno napako kolesarjev moramo vsekakor predvideti. Nepravilna vožnja kolesarja po pasu za kolesarje Kolesarjeva vožnja (na sliki zgoraj) je iz dveh razlogov nepravilna in nevarna: – vozi v napačni smeri po pasu za kolesarje in – peljal…
Poletje je tu in počitnice so v polnem teku. Preden se odpravite na pot z avtomobilom, še posebej pa, kadar se odpravljate na daljše potovanje, je priporočljivo preveriti delovanje avtomobila. Pripravili smo vam nekaj nasvetov, ki vam bodo v pomoč v pripravah na počitnice. Nivo tekočin Preverimo nivoje tekočin: motornega olja (pri hladnem motorju), hladilne…
Nevarne situacije, ki jih povzročijo drugi vozniki Vsekakor ne moremo trditi, da so za prometno nesrečo v vseh primerih krivi vozniki motornih koles. So hitri, drži, in to je njihova hiba – krivda, a ker so v prometu prisotni le nekaj mesecev, smo mnogokrat na njih drugi vozniki premalo pozorni. Če zavijamo na levo (modri…
Ovinki – vozniki motornih koles in vozniki osebnih avtomobilov Čar vožnje z motornim kolesom se pri voznikih motornih koles odraža v doživljanju dinamike pospeševanja in zaviranja motorja ter vožnji v ovinkih. Slika 1: Pri vožnji v ovinkih mora voznik motorno kolo nagniti. Tako nagnjeno motorno kolo zavzame na vozišču skoraj prav takšno površino kot osebni…
“Zakaj že imamo vzvratna ogledala?” Ker premalo uporabljamo vzvratna ogledala, povzročimo voznikom motornih koles precejšnjo mero nevarnih situacij, tudi takšnih, ki imajo za posledico hudo prometno nesrečo. Vozniki avtomobilov prav dobro vemo, da moramo pogledati v vzvratno ogledalo, ko menjamo prometni pas, kaj pa ko želimo prehiteti le kolesarja, oz. želimo zaviti na levo? Velja…
“Le od kod se je vzel voznik motornega kolesa, saj je bila cesta prazna?” V številnih prometnih nesrečah, v katerih so udeleženi vozniki motornih koles, je vzrok spregledanje motornega kolesa. Na križiščih se pogosto dogaja, da vozniki osebnih avtomobilov odvzamejo prednost voznikom motornih koles. Enosledna vozila se zaradi majhnosti zlahka skrijejo pred našimi pogledi. Pa…
V juniju 2020 je DARS s tako imenovanimi “strešicami” oz. “puščicami” v obliki talnih označb opremil odseka avtoceste A1 med Logatcem in Vrhniko proti Ljubljani, ter med Logatcem in Uncem proti Kopru. Do konca letošnjega leta bo s temi označbami opremljenih še več odsekov avtocest, že v poletnih mesecih tudi na štajerski avtocesti A1 med…
Na prehodih ceste čez železniško progo je prepovedano: prehitevanje, razen enoslednih vozil (koles, mopedov, motornih koles …); vzvratna vožnja, ustavitev in parkiranje (ustavitev in parkiranje sta prepovedana tudi na razdalji manj kot 15 m od najbližje železniške tirnice); obvoziti spuščene polzapornice; zapeljati na prehod, če bi zaradi gostote prometa, ovire ali drugega vzroka obstali na…
Danes so se po več kot dveh mesecih ponovno odprli vrtci in šole. Kakšen je pravilen prevoz in pravilno izstopanje otrok iz vozila, še posebej v primerih, ko je parkirnih mest okrog vrtca oz. šole malo oz. jih ni? Posebno pozornost moramo nameniti izstopanju otrok iz vozila. Pozor! Če otrok izstopi neposredno na vozišče, ga…
Zaradi lepega vremena je na cestah vsak dan več kolesarjev. Kako moramo biti oblečeni čez dan ob dobri vidljivosti in kako ponoči ob zmanjšani vidljivosti? Čez dan ob dobri vidljivosti Priporočljivo je, da imamo tudi čez dan na sebi čim več oblačil in raznih dodatkov t.i. signalnih barv (fluorescentno rumenozelene barve). S tem se doseže…
Menjava prometnega pasu označuje prehod vozila z enega (vzporednega prometnega pasu) na drugega zaradi razvrščanja, prehitevanja, izogibanja oviram … Preden izvedemo menjavo prometnega pasu, se moramo: najprej temeljito prepričati, da to lahko storimo brez nevarnosti za druge udeležence cestnega prometa ali premoženje in svojo namero pravočasno ter nedvoumno nakazati z utripalkami. 1. Prometni pas, na…
Vožnja v predoru se zaradi posebnih pogojev pomembno razlikuje od vožnje po avtocesti zunaj predora. Zato je treba poznati in dosledno upoštevati vsa pravila varne vožnje v predoru. Kako ravnamo ko se v predoru nenadoma prižgejo rdeče luči? Če se v predoru nenadoma prižgejo rdeče luči, to pomeni izreden dogodek. Ravnanje: • takoj vklopimo varnostne…
V prometnih konicah se na AC pojavljajo kolone vozil, ki vozijo z zmanjšano in neenakomerno hitrostjo z večkratno ustavitvijo. Tem zastojem »brez razloga« pravimo tudi »fantomski zastoji«. Pogoj za nastanek je premajhna varnostna razdalja in odzivni čas ob dohitevanju počasnejših vozil. Nenehno pospeševanje in zaviranje vozil v koloni povzroči »učinek elastike«, kar privede do večkratne…
V prometu kar hitro pridemo do situacije, kjer se dogaja nekaj nepredvidljivega. Cesta je lahko popolnoma zaprta ali pa gre zgolj za polovično zaporo. Kadar je na smernem vozišču z dvema ali več označenimi prometnimi pasovi na enem od prometnih pasov onemogočen promet vozil zaradi ovire ali se pas konča, se moramo vozniki ravnati po…
Ob nizkih zunanjih temperaturah se zaradi vlage v zraku pojavlja problem tanke plasti ledu na steklih vozila in na zrcalih zunanjih vzvratnih ogledal. Zato za dobro vidljivost iz vozila poskrbimo, tako da: mehansko (s strgalom) ali kemično (z brizganjem posebne tekočine na stekla) v celoti (ne samo delno) očistimo vsa stekla na vozilu; vklopimo električno…
20. november je svetovni dan otrok. Otroci, kot udeleženci cestnega prometa, morajo biti deležni ne le posebne pozornosti, pač pa tudi pomoči vseh drugih udeležencev cestnega prometa, saj: se zelo slabo orientirajo in še niso sposobni dojemati nevarnosti v prometu; ne poznajo dovolj dobro pravil, pogosto jih niti ne zmorejo razumeti; jim še posebej manjka…
Od 15. novembra ( in vedno v zimskih razmerah! ) morajo imeti motorna vozila predpisano zimsko opremo: zimske pnevmatike na vseh kolesih ali poletne pnevmatike z ….
V jesenskih mesecih lahko pričakujemo zjutraj in zvečer zmanjšano vidljivost in meglo. Zaradi megle je vozišče vlažno in zaradi tega spolzko. Ponekod se lahko srečamo z večjo količino listja na vozišču, ki je navadno zelo spolzko. Mokro listje na vozišču je za voznike enoslednih motornih vozil zelo nevarno, še posebej, ko morajo zavirati. Zato je…
Minuli teden je potekal drugi del nacionalne preventivne akcije za večjo varnost voznikov in tovornih vozil in avtobusov, ki sta ga izvajala agencija za varnost prometna in policija. V obdobju od 1. januarja do 14. junija 2019 se je na slovenskih cestah pripetilo 1.255 prometnih nesreč z udeležbo tovornih vozil, kar je v primerjavi z…
Jesen je s seboj prinesla dež, meglo, spolzko vozišče itd. Vse to nevarno vpliva na varnost pešcev, ki spadajo v najranljivejšo skupino udeležencev v prometu. V nadaljevanju preberite napotke, kako lahko sami poskrbimo za svojo varnost kot pešci. Ponoči in ob zmanjšani vidljivosti moramo zaradi varnosti kot pešci: biti oblečeni v oblačila z vdelanimi odsevnimi…
Prvi jesenski dan. Mokro listje, deževno vreme in megla. Če je na vozišču večja količina mokrega listja, postane vozišče zelo spolzko. Zaradi tega je oprijem pnevmatik slabši, posledično pa se poslabšata vodljivost in nadzor nad vozilom. Takšni deli ceste so najpogostejši v gozdnatem okolju in pod velikimi drevesi. Posebaj nevarna so tudi senčna območja, kjer…
Letošnji evropski teden mobilnosti, ki se bo odvijal med 16. in 22. septembrom, bo k zmanjševanju prometa v mestih in s tem k čistejšemu okolju klical s sloganom Gremo peš!. Želi nas spodbuditi, da v svoje vsakdanje opravke vključimo hojo, ki izboljša počutje in krepi telo. Gremo peš!
Otrok manjši od 140 cm ali lažji od 36 kg, mora biti med vožnjo zavarovan z zadrževalnim sistemom, ki je primeren fizičnim lastnostim otroka. V motornem vozilu, ki ni opremljen z zadrževalnim sistemom, ni dovoljeno prevažati otrok, mlajših od treh let, otroci starejši od treh let in manjši od 140 cm pa se smejo prevažati…
Voznik belega osebnega avtomobila sme zapeljati le v smeri zelene puščice. Če bi zapeljal v smeri rdeče puščice, bi prevozil prekinjeni del fizične ločitve prometnih pasov, ki je označen s prekinjeno robno črto in je namenjen izključno za uvoz na krožno križišče. Takšno ravnanje ni dovoljeno in je nevarno, saj bi moral voznik zaradi ostrega…
Prometna nesreča je nesreča na javni cesti ali nekategorizirani cesti, ki se uporablja za javni cestni promet, v kateri je bilo udeleženo vsaj eno premikajoče se vozilo in je v njej najmanj ena oseba umrla ali je bila telesno poškodovana ali je nastala materialna škoda. Prometne nesreče sorazmerno najbolj prizadenejo starostno skupino od 14 do…
Ali vemo kdo je voznik začetnik? Voznik začetnik je voznik motornega vozila do dopolnjenega 21. leta starosti in voznik motornega vozila dve leti od prve pridobitve vozniškega dovoljenja ne glede na to, ali je bilo pridobljeno v Republiki Sloveniji ali tujini. Voznik začetnik je tudi voznik motornega vozila dve leti od prve pridobitve vozniškega dovoljenja…
Ko se približujemo križišču: prilagodimo hitrost vožnje; vozimo previdneje; ugotovimo, kakšno je to križišče in kako je urejen promet na njem z vidika prednostnih razmerij; pravočasno nakažemo morebitno spremembo smeri in se na zadostni razdalji pred križiščem razvrstimo; smo pozorni na udeležence na križišču in na tiste, ki se mu približujejo. Pomembno je, da pravilno ocenimo…
Petek. Popoldan. Čas za dopust. Kaj si v tem trenutku najbolj želimo? ⛱ DARS napoveduje prometno obremenjen vikend na poti iz Avstrije proti obali in Hrvaški. Močno zgoščen promet pričakujemo, ker so se v Nemčiji (na Bavarskem in Baden-Wurttembergu) začele počitnice. Seveda, da čim prej vdihnemo svež morski zrak. Vendar pa nas do trenutka, ko…
Med vožnjo ponoči se moramo ves čas zavedati vseh nevarnosti, ki jih predstavlja vožnja v takšnih razmerah, in temu v celoti prilagoditi svojo vožnjo. Le-ta marsikomu povzroča težave. Pretirano bleščanje, slabša orientacija, slabše reakcije itd., so nekatere od posledic, ki jih imajo vozniki med vožnjo. NAPOTKI ZA VARNO VOŽNJO PONOČI: Vzemite si čas. Ne…
Vleka priklopnega vozila z vozniškim dovoljenjem kategorije B: vleka lahkega priklopnika največje dovoljene mase (v nadaljevanju NDM) skupine vozil ne presega 4.250 kg. Sestavljata jo: vlečno vozilo kategorije B (NDM največ 3.500 kg) + lahki priklopnik z NDM največ 750 kg. vleka priklopnega vozila NDM skupine vozil ne presega 3.500 kg. Sestavljata jo: vlečno vozilo…
Sprejet je bil nov zakon o voznikih. Si že seznanjen z vsebino? Dne 18. junija 2019 je bil sprejet Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o voznikih (ZVoz-1B). Preveri na povezavi:https://www.uradni-list.si/glasilo-uradni-list-rs/vsebina/2019-01-1924/zakon-o-spremembah-in-dopolnitvah-zakona-o-voznikih-zvoz-1b
Začetek Evropskega sveta za varnost prometa (v nadaljevanju ECTS) je bil v letu 1993, tistega leta je na cestah EU umrlo 65.000 ljudi. Ta številka se je zmanjšala za približno 60%. Leta 2018 je na cestah EU izgubilo svoje življenje 25.047 ljudi. Število smrtnih žrtev v EU se je lansko leto zmanjšalo za 1 %.…
Vremenske ujme postajajo vse bolj nepredvidljive. V toplejših mesecih se zraven pogosteje pojavlja še toča. Toča vas lahko ujame kadar koli in kjer koli. Kdaj lahko govorimo o pojavu toče? Ko na tla padejo ledena zrna, katerih premer je večji kot 0,5 cm. Manjša zrna predstavljajo sodro. Med potjo nas ujame toča, vozniki pa parkirajo…
Ste že naredili vozniški izpit? No, ne glede na to ali ste ga naredili ali ne, se lahko na potovanje podate z vlakom. Z vlakom nam je lahko tudi sama pot v bistvu že cilj potovanja, kjer lahko v miru skozi okno opazujemo pokrajino. Alfa-x bo najhitrejši na svetu. Japonska gradi novi sistem za visoko…
Včeraj, 12. junija 2019, je zagorelo osebno vozilo v predoru Ločica med Vranskim in Trojanami. Na kraj dogodka so bili napoteni gasilci, ki imajo prostore v Avtocestni vzdrževalni bazi Vransko in požar hitro pogasili. Poškodovanih oseb ni bilo. Kako pravilno ravnati v primeru požara v predoru? Če je zagorelo na našem vozilu, takoj vklopimo varnostne…
Pred nami je lep in sončen vikend, ki bo na ceste zagotovo privabil številne motoriste. Motoristi spadajo med ranljivejše udeležence v prometu, za svojo varnost pa lahko motoristi storijo veliko sami, z ustrezno zaščitno opremo in brezhibnim vozilom. Zaščitna oprema Zaščitna motoristična oblačila so zraven zaščitne motoristične čelade izjemno pomemben dejavnik varnosti voznika in potnika…
Večkrat zasledimo primer, ko so lastniki pustili psa v razgretem avtomobilu. Takšno dejanje je neodgovorno od lastnika psa, saj avtomobil deluje kot pečica in se temperatura lahko hitro dvigne. Že nekaj minut v tako pregretem avtomobilu, je za psa lahko usodno. Zato psov v času vročine NE puščajte v avtomobilih, tudi, če ste pustili odprta…
Za večjo prometno varnost na avtocestah je v veliki meri odvisna tudi tehnična brezhibnost vozila in psihofizično stanje voznikov, predvsem poklicnih voznikov (tovorna vozila, avtobusi, prevoz nevarnih snovi). DARS izvaja redne nadzore vozil v zvezi z upoštevanjem zakonske regulative plačevanja cestnine, skupaj s Policijo, Prometnim inšpektoratom RS, Finančno in Veterinarsko upravo pa izvajajo dodatne nadzore…
Ste že bili v kakšni od držav, kjer vozijo po levi strani? Zelo nenavadno nam, ki vozimo po desni. Si predstavljate, volan je na desni strani, vzvratno ogledalo je na sredini, kar pomeni na voznikovi levi, prehitevamo po desni, v krožno križišče zapeljemo v levo in ročka za utripalke in brisalce sta ravno zamenjani. Torej…
Reakcijski čas je čas, ki preteče od trenutka, ko zaznamo nevarnost, pa do trenutka, ko začnemo ukrepati in je eden izmed najpomembnejših dejavnikov učinkovitega obnašanja v prometu. Reakcijski čas, lahko skrajšamo ali pa tudi podaljšamo! Voznik reagira v časovnem razponu od nekaj desetink do nekaj sekund. Povprečni reakcijski čas pri vozniku je 1 sekunda. Reakcijski…
Nadzor nad plačevanjem cestnine (vinjete in DarsGo) opravljajo posebej usposobljeni cestninski nadzorniki. Cestninski nadzorniki nosijo službena oblačila z oznakami, iz katerih je razvidno, da so cestninski nadzorniki, in se izkazujejo s službeno izkaznico. Na oznakah in izkaznici je navedeno osebno ime cestninskega nadzornika. LAHKO CESTNINSKI NADZORNIKI IZLOČIJO VOZILO IZ PROMETA? Cestninski nadzorniki imajo tudi pooblastilo,…
Ima vaš avtomobil dnevne svetilke? Dnevne svetilke se prižgejo samodejno ob zagonu motorja. Vaš avtomobil je ob dnevnih svetilkah osvetljen le od spredaj, zato ob zmanjšani vidljivosti ročno prižgite zasenčene žaromete, da vas bodo za vami vozeči vozniki videli. Kajti, ste prepričani, da ste z dnevnimi svetilki dovolj vidni v dani situaciji?
Gorenjski prometni policisti so včeraj, 9. maja 2019, obravnavali tujega voznika, ki je vzvratno peljal po avtocesti od Torovega proti Voklu. Razlog je bila torbica, ki je med vožnjo padla na cesto. Pomislimo, kako zelo nevarna je vožnja vzvratno po avtocesti in predvsem kakšno srečo so imeli vsi udeleženci, da se je končalo brez strahotnih…
Od 6. do 31. maja 2019 bo potekala akcija za večjo varnost kolesarjev. V tem času bodo poostreno nadzirali tako kolesarje kot tudi druge udeležence v prometu. Cilj akcije je omogočiti varno kolesarjenje na javnih cestnih površinah v Sloveniji, zmanjšati število umrlih in hudo telesno poškodovanih kolesarjev ter povečati uporabo čelade. POMEMBNI PROMETNI ZNAKI Kolesarji…
Med prazniki se število avtomobilov na slovenskih cestah poveča. Predvsem na avtocestah smo priča gostejšemu prometu, tudi zastojem. Preden se odpravite na pot, pa je tukaj nekaj nasvetov. Kako vozimo v koloni? Pogled usmerimo čim dlje pred sabo in smo pozorni na zavorne svetilke daleč pred sabo. Vozimo v ritmu kolone, izogibajmo se naglim zaviranjem…
Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu je 25. 4. 2019 na Grajskem trgu organiziral vzgojno preventivo akcijo Bistro glavo varuje čelada. Cilj akcije je zmanjšati število poškodb med kolesarji, ki jih lahko preprečimo z dosledno uporabo kolesarske čelade. Kolesarji z različnih šol so se pomerili v spretnostnem kolesarjenjem v poligonu. V spremstvu policistov,…
Ekipa eCPP je včeraj v Mariboru prisostvovala dogodku IMRUA (International Fire and EMS Motorcycle Response Unit Association), kjer so bili motoristi reševalci iz 14 držav. ????? Svetovni kongres IMRUA 2019 bo potekal do 27. 4. 2019. Koledar dogodkov lahko preverite na: https://imrua-slovenia.eu/ . IMRUA je mednarodna organizacija reševalcev na motorju, ki ima svoj sedež v Luksemburgu.…
Veliko se govori o alkoholu, o njegovem nevarnem vplivu med vožnjo, negativnem vplivu na telo samo.. Kaj pa alkohol sploh je? Alkohol, ki je v pijačah, je etilni alkohol (etanol) in je odgovoren za učinke alkoholnih pijač. Zavira delovanje osrednjega živčevja, spremeni zaznavanje, doživljanje in vedenje posameznika ter lahko povzroča zasvojenost. Alkohol zavira delovanje vseh…
Pogoj, da smemo voziti motorno oziroma motorno in priklopno vozilo je, da imamo veljavno vozniško dovoljenje. Vozniško dovoljenje nam izda upravna enota na našo zahtevo, izpolnjevati pa moramo določene pogoje, in sicer da : smo telesno in duševno zmožni voziti vozilo; smo dopolnili predpisano starost za vožnjo vozil; smo opravili vozniški izpit; nam vozniško dovoljenje…
Dež vpliva na kakovost voznih pogojev, kot so slaba vidljivosti, spolzko vozišče ipd., in na sposobnost hitrega in pravilnega odziva na razmere v prometu. Tako je možnost za nastanek prometne nesreče večja. NA KAJ MOREMO BITI POZORNI? V dežju se pojavi problem z rosenjem stekel vozila. To lahko odpravimo s pravočasno uporabo brisalcev, s pravilno…
Evropska komisija je objavila novo poročilo prometne varnosti na cestah držav članic. Na cestah v Evropski Uniji je v letu 2018 umrlo 25.100 ljudi in še veliko več je hudo poškodovanih. To je ogromna izguba, tako kot za posameznike, družine in družbo kot celotno. V primerjavi z letom 2010 se je število smrtnih žrtev zmanjšalo…
V ponedeljek, 1. aprila, se je začela nacionalna preventivna akcija in policisti bodo vse do 14. aprila poostreno preverjali, ali vozite prehitro. Kolikšna pa je dovoljena hitrost vožnje, da ne bomo prehitri? Kako hitro smemo na določenem delu ceste voziti, je določeno s pravili cestnega prometa in s prometno signalizacijo. Poznamo tri omejitve hitrosti glede…
Agencija za varnost prometa v sodelovanju s Policijo danes začenja s preventivno akcijo hitrost, ki bo potekala od 1. do 14. aprila 2019. Osnovni namen akcije je zmanjšanje števila prometnih nesreč, ki se zgodijo zaradi hitrosti in zmanjšanje teže njihovih posledic. Voznik mora voziti s takšno hitrostjo, da vozilo ves čas obvladuje in da ga lahko ustavi pred…
Na prehodu med zimskim in spomladanskim letnim časom se pojavi spomladanska utrujenost. Pomlad je čas, ki nam prinese več toplejših in daljših dnevov. Vendar pa se lahko ob nastopu spomladanskega vremena pojavi spomladanska utrujenost. Torej kljub temu, da dovolj spimo se pojavi brezvoljnost, pomanjkanje energije, zaspanost in izčrpanost. Poveča se nepojasnjena potreba po počitku in…
V Zakonu o pravilih cestnega prometa (ZPrCP) je v 92. členu zapisano, da morajo biti domače živali (psi, mačke ..), ki se prevažajo v delu motornega vozila, namenjenega za prevoz potnikov oziroma prtljage, ustrezno zavarovane. To pomeni, da pes npr. ob nenadnem zaviranju ali sunkovitejših vozniških manevrov, ne bo letel po kabini ali skozi vetrobransko…
Danes, 18. marca 2019, se začenja prvi del nacionalne preventivne akcije motoristi, ki bo potekala pod okriljem Agencije za varnost prometa in v sodelovanju s policijo, ki bo v času akcije izvajala poostren nadzor. Cilj akcije, ki bo trajala do 31. marca, je opozoriti motoriste, naj ne precenjujejo svojih voznih sposobnosti in ne podcenjujejo voznih…
Spomladansko vreme se je začelo, torej višje temperature zraka in posledično tudi cest. Z današnjim dnem pa lahko tudi zamenjamo zimske pnevmatike s poletnimi. Ampak, kaj pa če zapade sneg? Kaj je torej najbolje – z menjavo počakati še kakšen teden ali pa zamenjati pnevmatike in tvegati morebitne zimske razmere (sneg..) ? Z menjavo pnevmatik…
Zakon o pravilih cestnega prometa (ZPrCP) jasno določa: Na avtocesti in hitri cesti z dvema ali več prometnimi pasovi za vožnjo v eno smer morajo motorna vozila voziti po skrajnem desnem prometnem pasu, ki ni zaseden z vozili v koloni. Prehitevanje vozil je dovoljeno le po levi strani. Pred prehitevanjem vozila, ki vozi pred njim…
Od 6.3. do 20.4.2019 poteka akcija 40 dni brez alkohola!? ? PRIDRUŽI SE JI TUDI TI!?? Geslo letošnje preventivne akcije je namenjeno za ozaveščanje mladih o nevarnostih uživanja alkohola pod sloganom »Za odgovoren odnos« “in to doma, na cesti, v službi pri delu, v družbi oziroma kjer koli in s komer koli smo”. Alkohol ima na mlajše voznike močnejši…
Javna agencija RS za varnost prometa je v tem tednu začela z nacionalno preventivno akcijo Varnostni pas. Namen akcije, ki bo potekala od 4. do 17. marca 2019, je povečati delež pripetosti z varnostnim pasom med vožnjo, podučiti, kako se pravilno namesti varnostni pas, dvigniti kulturo zavedanja pomembnosti uporabe varnostnega pasu ter posledično zmanjšati najhujše…
Vožnja na ustrezni varnostni razdalji je eden od temeljnih pogojev za varen potek prometa. Do vozila pred seboj moramo imeti vedno takšno varnostno razdaljo, da: lahko zmanjšamo hitrost ali ustavimo in s tem preprečimo trčenje, če voznik, ki vozi pred nami, zmanjša hitrost ali celo ustavi; da se lahko voznik, ki nas prehiteva, varno vrne…
Megla je nevarna za promet. Spomnimo se dveh hudih prometnih nesreč na slovenskih cestah: Ena izmed nesreč zaradi megle se je zgodila novembra 2010 na dolenjski avtocesti na odseku med Višnjo Goro in Grosupljem. V nesreči je bilo udeleženih 38 vozil in 51 ljudi. Trije vozniki so zaradi hudih poškodb v nesreči umrli. Januarja 2016 je…
Zgodi se, da akumulator odpove ali se izprazni. Kako pravilno in predvsem varno zagnati avtomobil s pomočjo akumulatorske baterije drugega vozila? Prvo potrebujemo nekoga s svojim vozilom – prijaznega soseda, prijatelja, neznanca. Vozili postavite blizu drug drugega tako, da lahko s kabli dosežete oba akumulatorja. Sledi pravilna namestitev električnih kablov. Električna kabla sta rdeče in črne…
Kaj storiti če se nam na avtocesti bliža vozilo iz napačne smeri?
Agencija za varnost prometa vodi nacionalno akcijo, s katero opozarjajo na nevarnost uporabe mobilnih telefonov med vožnjo. Akcija bo potekala v sodelovanju s policijo od 14. do 27. januarja 2019.
V letu 2018 smo zabeležili 92 nesreč, kar je 12 manj kot lani. Največ smrtnih žrtev na cestah je bilo v preteklem letu v mesecu septembru, najmanj pa v mesecu januarju. Od leta 2007 do danes beležimo padec v številu umrlih na slovenskih cestah. Ne pozabimo – vsako življenje šteje! Za vsako smrtno žrtvijo in hudimi…
Z jutrišnjem dnem se začenja zima, ki bo trajala do 21. marca. Zimske mesece spremljajo temperature pod lediščem in sneg. Kako pa poskrbeti za avto v tem času? Na vozilu ne sme biti snega, ledu, vode ali drugih snovi, ki bi lahko vplivale na vozne lastnosti vozila, ki bi se lahko med vožnjo raztresale ali…
No, pa je za nami še eno leto uspešnega sodelovanja s SPV-Maribor. Na zaključnem sestanku, katerega se je udeležila tudi ekipa ECPP, je bilo s strani Gospe Jožice Trlep podano poročilo o delu in aktivnostih SPV v letu 2018. Ugotovljeno je bilo, da je bilo opravljeno izjemno veliko in zelo uspešno delo s strani članov…
Tema tokratne konference za pediatre je bila: Preprečevanje poškodb pri otrocih in mladostnikih. G. Peter Breznik je v svojem predavanju, okoli 150 udeležencem zdravnikom iz vse Slovenije, predstavil temeljne dolžnosti vsakega voznika in nenazadnje tudi pešcev v cestnem prometu. Osredotočil se je predvsem na varen prevoz dojenčkov in otrok, na pravilno pripenjanje vseh oseb v…
V svetu je vse pogosteje uporabljen ukrep skupnega prometnega prostora oziroma shared space. Skupni prometni prostor vključuje ukinjanje fizičnih ločitev med različnimi površinami, namenjenimi motornemu prometu, pešcem in kolesarjem. In tako sta pri nas prišla v veljavo nova prometna znaka: Območje skupnega prometnega prostora, ki označuje mesto v naselju, kjer se začenja območje skupnega prometnega…
Jesen je še posebno nepredvidljiva. Mokro listje, deževno vreme in megla skrivajo svoje pasti. Če je na vozišču večja količina mokrega listja, postane vozišče zelo spolzko. Zaradi tega je oprijem pnevmatik slabši, posledično pa se poslabšata vodljivost in nadzor nad vozilom. In kako ravnaš ? Zmanjšaj hitrost vožnje, povečaj varnostno razdaljo in vozi s povečano…
Danes se pričenja Evropski teden mobilnosti s sloganom “Združuj in učinkovito potuj”, želi pa nas spodbuditi, da bi na vsakodnevnih poteh kombinirali več okolju prijaznih načinov premikanja. Do cilja imamo na voljo veliko možnosti, ki nam lahko skrajšajo čas in potovalne stroške. Z uporabo javnih koles, avtobusov, vlakov ali souporabo avtomobilov zmanjšaš ogljični odtis, hkrati pa narediš…
V primeru ustavljanja ali zastoja prometa na avtocesti in hitri cesti z dvema ali več pasovi za vožnjo v eno smer, morajo vozniki med kolonama TAKOJ vzpostaviti REŠEVALNI PAS, ki je dovolj širok za varno vožnjo intervencijskih vozil. Torej vozila, ki se ustavljajo ali stojijo na skrajnem levem prometnem pasu, se morajo razvrstiti čim bolj…
Poledica se najpogosteje pojavlja, ko se temperature zraka in vozišča gibljejo okoli 0 °C. Poledico lahko pričakujemo: na mostovih, nadvozih in viaduktih, ker se na teh mestih vozišče hitreje ohladi (premostitveni objekti); na izpostavljenih mestih, kot so useki, globoke in ozke doline, gozdna področja; kjer je vozišče onesnaženo z mokrim listjem ali zemljo; kjer je zelo…
Svet je poln dobrih ljudi, ki nenehno iščejo načine, kako uporabiti svojo ustvarjalnost, da bi pomagali drugim. Cestne kovinske varnostne ograje se postavljajo za zagotavljanje varnosti na cestah. Služijo za zadrževanje vozil pri prometnih nesrečah na cestišču, saj ob naletu avtomobila ali drugega prevoznega sredstva, ki je izgubilo nadzor, tega zadržijo in absorbirajo energijo ob…
Kako težko pa je opraviti izpit v Sloveniji? Dejstvo je, da številnim ne uspe v prvem poskusu. Leta 2015 je teoretični del vozniškega izpita v prvem poskusu opravilo le 56,12% kandidatov, medtem ko je v drugem ali tretjem poskusu teorijo opravilo 32,95% kandidatov. Štiri do petkrat je teoretični del opravljalo 7,6 %, več kot desetkrat pa 0,3%…
Norvežani imajo dokaj resno oviro za dolga potovanja: fjorde. Trenutno je potovanje možno le s trajektom. Ker pa so lokalni trajekti preobremenjeni, imajo ambiciozen načrt za zmanjševanje preobremenjenosti. Zgradili bodo serijo podvodnih tunelov. To pa ne bo standardni podvodni tunel, ki ga poznamo. Problem je v tem, da so fjordi pregloboki. Najgloblji fjord v mestu Sogn…
1. SAO PAULO, BRAZILIJA 9 MAJ 2008 292 KM Zastoji v brazilskih večjih mestih so že stalnica in so dolgi tudi po 160 kilometrov. Že na tako zabasanih cestah se je maja 2008 prevrnil tovornjak. Nastal je kar 292 kilometrski zastoj, ki se je zapisal med rekordne najdaljše prometne zastoje – zasedel je več kot tretjino…
Dela na cesti niso ravno “srčkana” ali zaželjena pri voznikih. Je bolj ali manj težko delo in garanje, pa tudi nevarno. Toda na Japonskem razmišljajo drugače. Namesto navadnih prometnih znakov, postavijo karakterje iz anime risank/filmov, ki z različnimi gestami opozarjajo voznike in se jim opravičujejo za težave, ki jih povzročajo dela na cesti. Ponavadi so ovire…
Horoskop na cesti – kakšni vozniki so različna astrološka znamenja? KOZOROG 22.december – 20.januar Tipične vozne lastnosti: Natančno se držijo omejitev hitrosti na cesti, četudi zamujajo na letališče. Ko imajo kozorogi postavljen cilj v mislih, premorejo neverjetno odločnost in potrpežljivost za dosego le-tega. Četudi traja celo v-e-č-n-o-s-t. Zaradi previdne vožnje redko prejmejo kazen za prekoračitev hitrosti,…
Žalostno, ampak zaradi človeškega faktorja se vožnja v napačni smeri dogaja znova in znova. Na to nas tu in tam spomnijo tudi mediji z objavo Dars-ovih posnetkov nadzornih kamer pozicioniranih na avtocestah. In takrat vedno znova pomislimo, kakšno srečo so imeli vsi udeleženi, saj so »jo za las odnesli brez prask«. Žal pa se vedno…
Evropski teden mobilnosti (ETM) je najbolj razširjena kampanja za trajnostno mobilnost v svetu. Poteka vsako leto od 16. do 22. septembra. Namen akcije je spodbuditi uprave evropskih mest, naj spodbujajo in uvedejo trajnostne ukrepe na področju prometa in naj povabijo prebivalce, da preizkusijo načine prevoza, ki pomenijo alternativo vožnji z osebnim avtomobilom. PAMETNA MOBILNOST ZA…
Varnostni pas je eden od temeljnih samozaščitnih ukrepov. Med vožnjo morajo biti voznik in potniki v vozilu na vseh sedežih, kjer so vgrajeni varnostni pasovi, pripeti! Z varnostnim pasom se pripnemo pred začetkom vsake vožnje. To velja za VSE osebe v vozilu. Nepripeti potniki ne ogrožajo le sebe, temveč tudi druge potnike v vozilu. Varnostni pasovi že…
Opravljen vozniški izpit predstavlja za večino najstnikov vstop v svet odraslih, v naslednjih šestih državah, kjer je pridobitev vozniškega dovoljenja najlažja, pa zgolj neprijetno stvar. Sliši se zaskrbljujoče, saj se pričakujejo strogi ukrepi, da dovoliš nekomu opravljati s tono jekla, ki drvi 100km/h. Prav zaradi površnih pravil, ki zajemajo vozniško dovoljenje, imajo te države visoko…
Se vam je že zgodilo, da v vašem vsakodnevnem potovanju vedno znova in znova iščete vozovnico? Lucie Davis iz Londona ima izvirno rešitev. Svoje potovanje lahko plačate s posebno narejenimi umetnimi nohti, ki imajo vstavljen čip. Stilsko nosljiva tehnologija in hkrati prikrita je vedno pri roki oziroma na roki. Nohti vsebujejo radiofrekvenčni identifikacijski (RFID) čip,…
Stran eCPP.si, ki je zaživela v začetku letošnjega leta, po mnenju večine vprašanih dobro pripravi kandidate na izpit. Tudi šole vožnje uporabljajo eCPP.si na predavanjih, veliko kandidatov pa se s pomočjo strani pripravlja tudi samostojno. Rezultati ankete so pokazali, da večina kandidatov, ki uporablja eCPP.si, opravi teoretični del v prvem poskusu. Kandidati so zadovoljni s…
Kmalu bomo lahko videli obnovljive vire energije na cesti Route 66. Kot del inciative “Road to Tomorrow” se je Ministrstvo za promet v Missiouriju odločilo za sodelovanje s podjetjem Solar Roadways. V načrtu je, da položijo solarne plošče, ki prevajajo električno energijo. Solar Roadways (SR) – cestne solarne plošče so iz kaljenega varnostnega stekla. Poleg…
V času, ko ves čas strmimo v naše telefone, obstaja resna nevarnost nesreč pešcev v prometu. Trenutno se je le-ta še povečala zaradi nepozornih igralcev igre Pokemon GO. Da bi preprečili morebitne nesreče pešcev, ki zaidejo na cesto v napačnem trenutku, je tukaj rešitev – semaforji vgrajeni v pločnik. Ti lahko omejijo nevarnost, ki jo povzročajo nepozorni pešci.…
Na hitrih cestah bi nas jutri morala pričakati spodnja nova prometna znaka. Pa nas bosta res? Zagotovo pa ju boste srečali jutri 05.07.2016 vsi tisti, ki boste opravljali teoretičen del vozniškega izpita na izpitnem centru, pa tudi vsi tisti, ki se boste na CPP pripravljali v naši spletni učilnici eCPP.si.
Če med vožnjo ugotovimo, da se je ena izmed pnevmatik izpraznila, je vsekakor treba ustaviti. Ustavitev naj bo popolnoma varna, kar pomeni, da takoj vklopimo varnostne utripalke, ustavimo na varnem mestu, oblečemo varnostni jopič, na ustrezni razadalji – ne tik za avtom, postavimo varnostni trikotnik … Še posebej moramo biti pozorni, če se nam to…
Na Brdu pri Kranju smo danes prisostvovali posebnemu dogodku »Ženeva po Ženevi«. Mladi po duši in polni pričakovanj smo bili nekaj ur zazrti v prihodnost in deležni precejšnega šoka, ko so predstavili futuristični koncept Goodyearovih pnevmatik Eagle-360 in IntelliGrip. In to je nekaj, kar bi želeli deliti tudi z vami.
V Šentjurju je danes vlak povozil kolesarja, ki je, kljub spuščenim zapornicam, prečkal zavarovan prehod ceste čez dvo-tirno železniško progo. Kako žalostno. Pa vendar peljati mimo kar dveh cestno-varnostnih elementov (spuščene zapornice in rdeče utripajoče luči), ki to početje »strogo« prepovedujeta, je skrajno nespametno. In neučakanost oz. tisto, kar botruje temu početju, se v takem…
V množici izrazov, ki jih uporabljamo za poimenovanje znaka s katerim spreminjamo smer vožnje ali vozimo vzvratno, so se udomačili naslednji: smernik, žmigavec, blinker, smerokaz, smerna utripalka in še kateri bi se še našel.
Čeprav je že bilo veliko napisanega o vozilih za spremstvo, pa takšnih sklopov/kolon vozil v živo še nismo uspeli videti, zato je bilo naše, sicer oddaljeno srečanje, danes še posebej zanimivo.
Bilo je v decembru 2015. P. Jurman, ki je med drugim tudi učitelj vožnje, je tako kot vsak dan z avtomobilom prečkal prehod cest preko železniške proge tik pred Medvodami. Prehod je prometno izredno obremenjen, saj se tu ločuje cesta, ki vodi v Škofjo Loko. Na veliko presenečenje je ugotovil, da je sicer prehod prazen,…
21.12.2015 je bil v Uradnem listu Republike Slovenije objavljen Pravilnik o prometni signalizaciji in prometni opremi na cestah. Njegove določbe se bodo pričele uporabljati 5. julija 2016. Zato bodimo pozorni, saj nas bo na določenih cestah pričakala spremenjena prometna signalizacija. Novih je približno 30 znakov, nekaj je spremenjenih, nekateri so črtani, pri nekaterih so malce…
Danes je svetovni dan zemlje. Jemljemo jo kot nekaj samoumevnega, pa ni. Je ranljiva, kar se kaže v vedno večjih vremenskih ekstremih.
Ali vemo, kaj pomeni ta prometni znak, ki ga srečujemo v strnjenih naseljih? Spraševal sem svoje sokrajane in načeloma vsi so pravilno ugotovili, da imajo v tem območju prednost otroci, ki se lahko igrajo tudi na cesti. Pohvalno.
Viadukt Črni Kal je z dolžino 1065 metrov najdaljši in največji premostitveni objekt na avtocesti A1 Maribor – Ljubljana – Koper, pa tudi na slovenskem cestnem omrežju sploh. Najvišji steber je visok 87,5 metra, skupaj z voziščno (prekladno) konstrukcijo pa 95 metrov. Nad voziščno konstrukcijo je vgrajena 1,2 metra visoka odbojna ograja, ki preprečuje padec…
This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.
Strictly Necessary Cookie should be enabled at all times so that we can save your preferences for cookie settings.
Name | Provider | Purpose | Expiration |
---|---|---|---|
name1 SN | provider1 | purpose1 | expiration1 |
This website uses Google Analytics to collect anonymous information such as the number of visitors to the site, and the most popular pages.
Keeping this cookie enabled helps us to improve our website.
Please enable Strictly Necessary Cookies first so that we can save your preferences!
Name | Provider | Purpose | Expiration |
---|---|---|---|
name1 3rd party | provider1 3rd party | purpose1 3rd party | expiration1 3rd party |
This website uses the following additional cookies:
(List the cookies that you are using on the website here.)
Please enable Strictly Necessary Cookies first so that we can save your preferences!
Name | Provider | Purpose | Expiration |
---|---|---|---|
name1 additional cookie | provider1 additional cookie | purpose1 additional cookie | expiration1 additional cookie |
More information about our Cookie Policy