Težave na prehodih za pešce
Prehodu za pešce, na katerem promet ni urejen s svetlobnimi prometnimi znaki ali ga ne ureja policist, se morajo vozniki približevati s potrebno previdnostjo in s takšno hitrostjo, da lahko varno ustavijo, če bi z vožnjo preko prehoda ogrožali pešce.
Če so pešci na prehodu ali stopajo nanj, morajo vozniki ustaviti in jim tako omogočiti varno prečkanje vozišča.
Slika prikazuje situacijo, ko voznik na desnem smernem vozišču ustavi, in “povabi” pešce, da prečkajo vozišče po prehodu za pešce:

Oglejmo si vloge posameznih udeležencev cestnega prometa:
- Voznik, ki je ustavil: Pešcem, ki čakajo ob prehodu na naši levi, ne ustavljamo, če ti ne morejo varno začeti s prečkanjem (druga vozila. ki vozijo nasproti so preblizu, vozniki teh vozil, se prehitro približujejo prehodu, morebiti je prehod celo male zakrit …). Zavedati se moramo, da peščevo varno prečkanje ni nujno odvisno le od nas.pešec, kot udeleženec cestnega prometa je lahko vsak … Ustavimo le, če smo prepričani, da lahko pešci začnejo varno prečkati vozišče po prehodu za pešce ali so nanj že stopili.
- Pešci: Preden pešci stopijo na vozišče, se morajo prepričati, če to lahko varno storijo. Pešci morajo vedno biti pozorni na vozila, ki se približujejo prehodu za pešce, in spremljati kako bodo vozniki ravnali.
- Voznik, ki pripelje po vozišču, kjer se nahajajo pešci: Če so pešci na prehodu ali stopajo nanj, moramo vselej ustaviti in jim tako omogočiti varno prečkanje vozišča. Če so pešci ob prehodu, skušajmo pravočasno ugotoviti, ali nameravajo stopiti na vozišče. Še posebej bodimo pozorni, če so to otroci ali pa tudi mladostniki, ki praviloma niso pozorni na promet. To tudi pomeni, da se prehodom za pešce vedno približujemo s potrebno previdnostjo in s takšno hitrostjo, da lahko varno ustavimo, če bi z vožnjo preko prehoda ogrožali pešce.
Slika prikazuje situacijo, ko voznik ustavi, da lahko pešci varno prečkajo vozišče po prehodu:

Pešci so pozorni na vozilo, ki se jim bliža in šele, ko vidijo, da je voznik ustavil (očesni kontakt), stopijo na prehod.
Ustaviti pa bi moral tudi voznik, ki pripelje iz nasprotne smeri, čeprav tega ne stori. Razlogi so najbrž različni (telefoniranje, nezbranost, pogovor s sopotniki ….). Takšno neodgovorno ravnanje voznika lahko ima usodne posledice za pešce!
Očesni stik

Z očesnim stikom se vedno prepričajmo, da so nas drugi udeleženci cestnega prometa opazili. To storimo tako, da s svojim pogledom poiščemo pogled drugega udeleženca. To nas kot pešce, kolesarje ali pa voznike motornih vozil obvaruje marsikatere nevarne situacije v prometu, tudi prometne nesreče.
Pešca, ki želi na prehodu za pešce prečkati vozišče, k temu ne spodbujajmo (z gibi rok ali kako drugače). Raje poiščimo njegov pogled/očesni stik, da bo vedel, da smo ga opazili ter ravnajmo predvidljivo in strpno. Pešec naj se sam odloči, kdaj bo začel s prečkanjem.
Ekipa eCPP.si vam želi varno vožnjo!