Kot smo že v 1. delu zapisali je motena, nezbrana, raztresena vožnja (distracted driving) vsaka dejavnost, ki odvrne voznikovo pozornost od vožnje, vključno s pogovarjanjem ali pošiljanjem sporočil po telefonu, prehranjevanjem in pitjem, pogovorom (takšnim in drugačnim) s potniki in otroki v vozilu, ukvarjanjem s hišnimi ljubljenčki, iskanjem stvari po vozilu … , torej vse kar nam odvrne misli, oči in roke od vožnje oz. onemogoči naše hitre odzive na prometne situacije.
Kateri so najbolj moteči dejavniki med vožnjo?
- Uporaba mobilnega telefona – pošiljanje sporočil in pogovarjanje po telefonu.
- Iskanje predmetov v vozilu.
- Pogovor s potniki – prepir, evforija, čustveni pogovori …
- Opazovanje dogodkov izven vozila – gledanje obcestni panojev, plakatov, opazovanje prometnih nesreč in drugih dogodkov …
- Prehranjevanje med vožnjo.
- Poslušanje glasne glasbe in menjavanje radijskih postaj.
- Urejanje/ličenje med vožnjo.
- Ukvarjanje z otroki in hišnimi ljubljenčki.

Ne uporabljajmo telefona med vožnjo
Najpogostejša in najbolj zaskrbljujoča je vsekakor uporaba mobilnih telefonov v avtomobilu. Uporaba mobilnega telefona med vožnjo zmanjšuje voznikovo zbranost in sposobnost, da se osredotoči na dogajanje na cesti in v okolici, saj se njegova pozornost zmanjša kar na treh področjih: vidnem, telesnem in miselnem. Namesto na cesto in okolje, je pozornost usmerjena na telefon, roke pa so na napravi, namesto na volanu. Poleg tega, voznik lahko spregleda pomembne informacije iz okolja, kar lahko poveča tveganje za prometno nesrečo. Zato je uporaba mobilnega telefona med vožnjo nevarna in lahko ogroža tako voznika kot druge udeležence v prometu. Celovita pozornost voznika je ključnega pomena za preprečevanje prometnih nesreč, saj lahko že majhna napaka povzroči katastrofalne posledice.
Ne iščimo predmetov po avtomobilu
Vizualna nepazljivost je eden najpomembnejših dejavnikov, ki prispevajo k nesrečam ali skorajšnjim nesrečam na cesti. Zato je priporočljivo, da se med vožnjo ne iščejo predmeti po avtomobilu. Če pa se kljub temu znajdemo v takšni situaciji, naj nam pomaga potnik. V primeru, da smo sami, pa raje počakajmo, da pridemo na cilj in nato poiščemo predmet, ki ga potrebujemo.
Ne obračajmo glave med vožnjo
Obračati glavo med vožnjo, da bi si ogledali cestni plakat ali druge predmete, je lahko usodno. Zaradi takšne nepazljivosti se lahko zgodi nesreča. Zato je bolje, da si plakate ogledamo drugič, ko smo potnik v vozilu.
Ne malicajmo med vožnjo
Malicanje med vožnjo ni samo neokusno, temveč tudi nevarno. Vožnja z eno roko in ukvarjanje z drobtinami lahko odvrne pozornost voznika od ceste, kar lahko povzroči nesrečo. Zraven tega lahko umažemo oblačila, kot tudi notranjost avtomobila. Preden se usedemo za volan, si vzemimo nekaj časa vsaj za droben prigrizek, ki nam bo pomagal potešiti lakoto. Če ne gre drugače, se ustavimo na kakšnem parkirnem mestu in si v miru privoščimo malico.
Uredimo se pred vožnjo ali po njej, ne med vožnjo
Gledanje v vzvratno ogledalo, da bi se uredili (našminkali, uredil pričesko …), lahko predstavlja veliko tveganje med vožnjo. Medtem ko se posvečamo svoji zunanjosti – šminkanje, friziranje …. in ne gledamo na cesto, lahko spregledamo pomembno situacijo, pešca, kolesarja .., saj medtem veliko metrov prevozimo »na slepo« . Če zjutraj ni časa za ureditev, opravimo to raje, ko se varno pripeljemo na cilj.
Zakaj ne bi smeli piti med vožnjo?
Tudi kava in voda sta lahko nevarni za voznike, če ju pijemo med vožnjo. Tudi če se zdi, da je to neškodljiva aktivnost, že samo poseganje po pijači, odpiranje pijače … lahko predstavlja nevarnost, saj moramo v tem primeru izpustiti volan.
Kako spreminjanje temperature v avtu postane motnja pri vožnji?
Prilagajanje temperature v vozilu se zdi morda neškodljivo, a je treba biti previden. Ko posegamo po stikalih, še posebej v primeru novejših avtomobilov s tipkali ali zasloni na dotik, moramo za kratek čas odvrniti pogled s ceste – včasih je treba “iti v meni” na monitorju, da se lahko nastavljajo parametri ogrevanja/zračenja. To dejanje lahko povzroči nevarno situacijo, zato je pomembno, da nastavimo ogrevanje in zračenje že pred vožnjo, če je le mogoče. S tem si bomo zagotovili varno vožnjo z osredotočenostjo na cesto in okolico.
Vsaka umaknitev roke z volana (tudi pogleda), da bi prilagodili nadzor, spremenili radijsko postajo, nastavili želeno temperaturo, pomeni nevarnost, da imamo manj nadzora nad prometno situacijo.
Glasna glasba ovira našo sposobnost osredotočenja na vožnjo
Vsi smo že kdaj, v prometni konici, videli koga, ki se ziba v ritmu glasbe v vozilu. Seveda tudi sami nismo imuni na kakšen dober komad. Vendar pa se moramo zavedati, da glasna glasba vpliva na našo sposobnost osredotočenja na vožnjo. Lahko preslišimo tudi zvok sirene reševalnega vozila, vlaka …
Navedene motnje ogrožajo varnost voznika in potnikov v vozilu ter vseh drugih udeležencev cestnega prometa, še posebej pešcev in kolesarjev, ki so najbolj ranljivi. Motnje v samem vozilu so lahko izrazito problematične. Z vsemi novimi prilagoditvami tehnologije v naših vozilih obstaja tudi večja možnost, da gledamo na zaslon in s tem odvrnemo pozornost s ceste.
Ekipa eCPP.si vam želi varno željo! Kako lahko potniki s telefoni motijo voznika in kaj storiti glede tega? Preberite v blogu Motena vožnja (distracted driving) 1 del.