Kaj moramo vozniki storiti, ko zaslišimo zvok sirene?
Če smo v prometu pozorni in dovolj zbrani, nam najbrž ne bo težko prepoznati od kod prihaja zvok sirene vozila na nujno vožnji in tako bomo imeli tudi čas, da se na dano situacijo pravilno odzovemo. Da lahko slišno prepoznamo takšno vozilo je pomembno, da v vozilu ne poslušamo izrazito glasne glasbe. Torej, kako bomo ravnali:
- ko zaslišimo glas sirene je treba takoj s pogledi »poiskati« vozilo na nujni vožnji;
- ugotovimo iz katere smeri se nam približuje;
- nemudoma poiščemo rešitev in smer našega umika;
- se umaknemo in pri tem pazimo, da s tem sami ne povzročimo nevarne situacije in
- omogočimo neovirano vožnjo vozilu na nujni vožnji.
Pomagajmo reševalcem, gasilcem in policistom pri nujni vožnji: pravilni umik je ključen
Vozniki vozil na nujni vožnji (reševalci, gasilci, policisti …) so med intervencijsko vožnjo pod izrazitim stresom in njihova vožnja je izjemno zahtevna ter veliko bolj odgovorna od naše, saj rešujejo življenja; pri tem je pomembna vsaka sekunda. Zato jim moramo s pravilnim ravnanjem – pravočasnim umikom – zagotoviti prosto pot.
Ali lahko intervencijsko vozilo uporablja tudi nasprotni prometni pas?
Voznikom vozil s prednostjo in vozil za spremstvo, ki so na nujni vožnji, ni treba upoštevati prometnih pravil in prometne signalizacije (tudi rdeče luči na semaforju), vendar morajo voziti na takšen način in s takšno hitrostjo, da ves čas obvladujejo vozilo ter, da ne ogrožajo drugih udeležencev cestnega prometa ali njihovega premoženja.

Na sliki je prikazano semaforizirano križišče z več prometnimi pasovi. Oba prometna pasova sta zasedena z vozili, ki se sicer umikajo na svojo desno stran, a ni možno napraviti dovolj prostora za reševalno vozilo. Voznik tega vozila se je odločil, da za nadaljevanje vožnje uporabi prometni pas za nasprotno smer. Vsi udeleženci cestnega prometa, ki imajo odprto smer (vozila na bočnih cesta, kolesar in pešec na prehodu) so dolžni vozniku tega reševalnega vozila na nujni vožnji omogočiti prosto pot in s tem neovirano vožnjo. Vsekakor bo voznik reševalnega vozila čez križišče zapeljal šele, ko se bo popolnoma prepričal, da so ga vsi udeleženci cestnega prometa opazili in tudi upoštevali. Torej, če ni nasprotnega prometa, lahko intervencijsko vozilo vozi v celoti po nasprotnem prometnem pasu (tudi to je v skladu s predpisom in v praksi funkcionira).
Morebitni drugi udeleženci cestnega prometa, ki niso vozniki, se morajo v vseh primerih umakniti z vozišča!
Intervencijsko vozilo na prometnem pasu zavija na desno, vozi pa po prometnem pasu za zavijanje na levo

Na semaforiziranem križišču z več prometnimi pasovi. mora voznik reševalnega vozila zaviti na desno. A ker je pas za zavijanje na desno zaseden, se je voznik reševalnega vozila odločil, da izbere prost prometni pas, ki je namenjen za zavijanje na levo.
Vsi udeleženci cestnega prometa, ki imajo odprto smer (v tem primeru modri in sivi osebni avtomobil) so dolžni vozniku tega reševalnega vozila na nujni vožnji omogočiti prosto pot in s tem neovirano vožnjo.
Vsekakor bo voznik reševalnega vozila čez križišče zapeljal šele, ko se bo popolnoma prepričal, da so ga vsi udeleženci cestnega prometa na tem križišču opazili. Voznik modrega počaka, kakor tudi voznik sivega, saj je z njegovega zornega kota težko oceniti, kam bo voznik reševalnega vozila zavil. Šele ko reševalno vozilo zapusti križišče, se prične promet odvijati po pravilih.
Katere napake delamo, ko zaslišimo vozilo na nujni vožnji?
Tukaj je nekaj najpogostejših napak:
- panično zaviranje;
- nemoteno nadaljevanje vožnje (smo nepozorni oz. zaposleni s čim drugim – pretirano glasna glasba, telefoniranje, družba v avtomobilu – ali vozilo na nujni vožnji preprosto ignoriramo);
- vsi ostali premiki z našim vozilom, s katerimi se onemogoči oz. blokira prosta pot tega vozila;
- iskanje in gledanje v smer, kjer se je nesreča zgodila, namesto v smer, kamor se bomo umaknili;
- prav tako se je prepovedano priključiti takšnemu vozilu in voziti za njim.
Že nekaj zamujenih sekund, ki jih povzročimo vozniki s svojo nepozornostjo, nevednostjo ali ignoranco, je lahko ločnica med življenjem in smrtjo osebe, ki potrebuje nujno pomoč.
Ekipa eCPP.si vam želi varno željo! Preverite še kako ravnamo, ko zaslišimo sireno v naselju oz. v mestu. Preberite v blogu