Nedavna nesreča, ki se je zgodila na avtocesti A1 med Mariborom in Šentiljem se je končala z hudimi posledicami. Zgodi se, da se iz različnih razlogov (slaba vidljivost – dež, megla, noč, trenutna nepazljivost, nepoznan kraj …) kdo vključi na avtocesto po napačnem priključku in nadaljuje vožnjo v napačni smeri. Takšno dejanje ima lahko najhujše posledice zanj in za druge voznike ter njihove potnike.
Tudi sami bodimo izredno pozorni, ko se vključujemo na avtocesto, da se ne vključimo napačno. Na to nas opozarjajo prometni znaki, ki nas obveščajo o prepovedi vožnjev(2201 – Prepovedan promet v eno smer in 3501 – Napačna smer).

Kaj storimo, ko se nam na avtocesti vozilo bliža iz napačne smeri?
Če po radiu slišimo obvestilo, da vozi vozilo v napačni smeri na odseku, kjer ste tudi vi:
- povečajmo pozornost in zmanjšamo hitrost. V nobenem primeru ne prehitevajmo, saj voznik v večini primerov vozi po njegovem skrajnem desnem prometnem pasu (iz naše strani je to pas za prehitevanje);
- vozimo po desnem prometnem pasu (navadno vozila, ki vozijo v napačni smeri, uporabljajo »naš« levi prometni pas AC);
- če je le mogoče, zapustimo AC po priključku oz. zapeljemo na počivališče ali bencinski servis. Tam počakamo kratek čas, da nevarnost mine. To je običajno sporočeno preko radijskega sprejemnika oz. se o tem pozanimamo na številki 1970 (PIC).

- Če vozimo po desnem prometnem pasu. Takoj vklopimo varnostne utripalke in nekoliko zmanjšamo hitrost vožnje. Ostanemo na desnem prometnem pasu in se umaknemo čim bolj v desno. Voznika s svetlobnimi opozorilnimi znaki z dolgimi žarometi opozarjamo, da vozi napačno.
- Če vozimo po levem prometnem pasu – prehitevamo. Takoj vklopimo varnostne utripalke in čimprej prekinemo prehitevanje ter zapeljemo na desni prometni pas, kjer nekoliko zmanjšamo hitrost vožnje. Če uspemo, voznika s svetlobnimi opozorilnimi znaki z dolgimi žarometi opozarjamo, da vozi napačno.

Pohvala za vzorno narejen reševalni pas pri včerajšnji hudi prometni nesreči na avtocesti proti Šentilju. S tem se je zagotovo pripomoglo k učinkovitejši in hitrejši intervenciji. Bravo vsem!
Poudarimo pa, da ne glede na trajanje zapore in zastoja prometa na avtocesti in hitri cesti moramo vozniki med kolonama vozil takoj VZPOSTAVITI REŠEVALNI PAS, ki je dovolj širok za varno vožnjo intervencijskih vozil oz. vozil s prednostjo.
Ekipa eCPP.si vam želi varno vožnjo! Reši življenje! Ustvari reševalni pas
1 komentar