Kaj moramo storiti, ko zaslišimo sireno vozila na nujni vožnji v naselju/mestu?
Pomembno! Voznikom vozil s prednostjo in vozil za spremstvo, ki so na nujni vožnji, ni treba upoštevati prometnih pravil in prometne signalizacije (tudi rdeče luči na semaforju), vendar morajo voziti na takšen način in s takšno hitrostjo, da ves čas obvladujejo vozilo ter, da ne ogrožajo drugih udeležencev cestnega prometa ali njihovega premoženja.
Vozniki vozil na nujni vožnji (reševalci, gasilci, policisti …) so bistveno bolj pod stresom in njihova vožnja je bistveno bolj zahtevna in odgovorna od naše, saj rešujejo življenja; pri tem je pomembna vsaka sekunda. Zato jim moramo s pravilnim ravnanjem – pravočasnim umikom – zagotoviti prosto pot.
Če smo v prometu pozorni in dovolj zbrani, nam najbrž ne bo težko prepoznati od kod prihaja zvok vozila na nujno vožnji in tako bomo imeli tudi čas, da se na dano situacijo pravilno odzovemo. Da lahko slišno prepoznamo takšno vozilo je pomembno, da v vozilu ne poslušamo izrazito glasne glasbe.
Na AC vemo, da vozilo na nujni vožnji vedno pripelje le od zadaj. Na drugih cestah pa seveda ni tako. Zato moramo biti še posebej v naseljih oz. v mestih zelo pozorni.
Vedno torej najprej ocenimo od kod prihaja vozilo na nujni vožnji.
- Če to vozilo prihaja nasproti: zmanjšamo hitrost in se umaknemo k robu vozišča oz. ustavimo skrajno desno.
- Če to vozilo prihaja od zadaj: najprej ocenimo prometno situacijo pred našim vozilom in situacijo na nasprotnem vozišču. To je potrebno, da se odločimo:
- ali zmanjšamo hitrost in se umaknemo k robu vozišča;
- ali vozilo ustavimo ob robu oz. zunaj vozišča, če je zaradi neovirane vožnje vozila s prednostjo to potrebno.

SLIKA: Pozor! Če smo na dvopasovnem smernem vozišču v naselju, se nikoli ne umaknemo na prometni pas za vožnjo v nasprotno smer, temveč vedno na sosednji prometni pas tega smernega vozišča oz. se umaknemo k robu vozišča oz., če je podana možnost tudi izven njega.

- Če smo na križišču, je vsekakor potrebna še posebna pazljivost, saj, kot je že navedeno, voznikom teh vozil ni treba upoštevati prometnih pravil in prometne signalizacije (tudi rdeče luči na semaforju). Ugotovimo iz katere smeri prihaja vozilo:
- Če prihaja vozilo iz leve oz. desne strani in smo na prednostni cesti oz. imamo zeleno luč na semaforju, ne nadaljujmo vožnje, temveč vozilo ustavimo pred križiščem, da mu omogočimo neovirano vožnjo – SLIKA 1 in SLIKA 2. Pozor! Čeprav smo na prednostni cesti ali imamo na semaforju zeleno luč ima vozilo na nujni vožnji vedno prednost pred nami.
- Če prihaja vozilo od zadaj, mi pa že čakamo v koloni vozil pred križiščem (rdeča luč na semaforju, nismo na prednostni cesti…), se po najboljših močeh skušamo umakniti k robu vozišča oz. na sosednji vzporedni prometni pas.
Pri umikanju vozilu na nujni vožnji bodimo zelo pozorni na morebitne kolesarje in pešce. Ne gledamo tja, kjer se je nesreča zgodila, temveč v smer, kamor se bomo umaknili.
Izrazite napake nas voznikov, ko zaslišimo vozilo na nujni vožnji:
- panično zaviranje;
- nemoteno nadaljevanje vožnje:
- smo nepozorni oz. zaposleni s čim drugim (pretirano glasna glasba, telefoniranje, družba v avtomobilu) ali
- vozilo na nujni vožnji preprosto ignoriramo.
- vsi ostali premiki z našim vozilom, s katerimi se onemogoči oz. blokira prosta pot tega vozila;
- iskanje in gledanje v smer, kjer se je nesreča zgodila, namesto v smer, kamor se bomo umaknili;
- prav tako se je prepovedano priključiti takšnemu vozilu in voziti za njim.
Že nekaj zamujenih sekund, ki jih povzročimo vozniki s svojo nepozornostjo, nevednostjo ali ignoranco, je lahko ločnica med življenjem in smrtjo osebe, ki potrebuje nujno pomoč.
Ekipa eCPP.si vam želi varno vožnjo! Preveri, kaj storimo, ko se nam na avtocesti vozilo približuje iz napačne smeri?