Pomembna razlika med prometnima znakoma Hitra cesta in Cesta, določena za motorna vozila

- Obema je skupno: obe cesti sta namenjeni za promet LE motornih vozil – ne smejo pa voziti motorna vozila, ki po deklaraciji proizvajalca ne dosegajo hitrosti 60 km/h.
- Razlikujeta se v: pomembnejša razlika je v najvišji dovoljeni hitrosti
Prometni znak na sliki 2 je dokaj nov. Mnogo voznikov ga tudi zamenjuje za nekdanji prometni znak za Cesto, rezervirano za motorna vozila.
Prometni znak Hitra cesta (slika 1)
Najvišja dovoljena hitrost je omejena na 110 km/h. Na hitri cesti veljajo podobna prometna pravila kot na avtocesti, prav tako je izgled HC podoben kot AC, razlike so praviloma le v tehničnih značilnostih ceste:
• ima ožje prometne pasove;
• ima običajno krajše pospeševalne in zaviralne pasove ali pa je celo brez njih;
• je lahko brez odstavnih pasov.
Tako kot pri AC, se tudi za uporabo hitre ceste plačuje cestnina, in sicer v obliki e-vinjete.
Prometni znak Cesta, določena za motorna vozila (slika 2)
Najvišja dovoljena hitrost je omejena na 90 km/h. Na tej cesti ni dovoljen promet motornih vozil, ki po deklaraciji proizvajalca ne dosegajo hitrosti 60 km/h. Prav tako ni dovoljena hoja pešcem, vožnja kolesarjem, vožnja z e-skiroji, s traktorji, z vprežnimi vozili … Zaradi tega poteka promet bolj tekoče in varneje.
V bistvu so to ceste zunaj naselij, ki pa niso avtoceste in hitre ceste in nimajo fizično ločenih prometnih pasov.
Zanimivost: V Evropi niso usklajene barve in ponekod tudi simboli za avtocesto in hitro cesto. Preden se odpravimo v tujino, se je zato dobro seznaniti s prometnimi znaki, ki označujejo te prometne površine.
Razlika med prometna znaka, ki nas obveščata o naselju

Podobnost: po obliki, osnovni barvi, po izpisanem imenu naselja. Razlika: eden je obrobljen s črno črto, drugi pa ne – eden nas obvešča, da se peljemo skozi naselje, drugi pa o bližini poselitve.
Prometni znak Naselje (slika 1)
Označuje naselje v katero vodi cesta. Od prometnega znaka moramo voziti v skladu s pravili vožnje v naselju in upoštevati najvišjo dovoljeno hitrost vožnje, 50 km/h.
Kadar je temu prometnemu znaku dodan prometni znak za prepoved oz. omejitev, velja prepoved
oz. omejitev na območju celotnega naselja (vse ceste), npr. omejitev hitrosti 40 km/h, prepoved parkiranja tovornih vozil … razen seveda, če ja v naselju na kakšnem odseku določeno drugače.
Prometni znak Bližina razpršene poselitve (slika 2)
Označuje neposredno bližino razpršene poselitve, ob kateri poteka cesta. Ta prometni znak je postavljen samo na začetku razpršene poselitve. ta prometni znak ne vzpostavlja pravil vožnje v naselju.
Razlika med znakoma za odstavno nišo na avtocesti

Odstavne niše na avtocestah in hitrih cestah so posebne prometne površine, ki so od desnega prometnega pasu AC ločene z vzdolžno ločilno črto. Izvedene so predvsem na odsekih, kjer ni odstavnega pasu.
Namenjene so izključno ustavitvi motornih vozil v sili in ustavitvi zaradi nudenja potrebne pomoči. Napovedane in označene so s prometnimi znaki.
Odstavna niša z napravo oz. brez naprave za klic v sili
Razlika med prometnima znakoma. Če je na prometnem znaku vstavljen napis »SOS«, je odstavna niša opremljena s SOS stebričkom z napravo za klic v sili, ki je neposredno povezana z nadzornim centrom DARS. Če na znaku ni tega napisa, odstavna niša nima stebrička z napravo za klic v sili.
SOS stebrički z napravo za klic v sili so nameščeni na določeni razdalji (na pribl. 2 km) ob odstavnih pasovih AC. Ti stebrički so oranžne barve, ponoči označeni s svetilko in imajo neposredno povezavo z nadzornim centrom DARS, ta pa s policijo, reševalno službo, gasilci.
Za priklic pritisnemo gumb na napravi, ki nas poveže z nadzornim centrom DARS.
Kakšna je prednost uporabe SOS stebrička z napravo za klic v sili?
Prednost uporabe SOS stebrička z napravo za klic v sili pred prenosnim telefonom je, da nadzorni center DARS takoj zazna mesto, kje se nahajamo. V nasprotnem primeru bomo morali natančno razložiti svojo lokacijo, to pa lahko predstavlja veliko težavo, predvsem če se nahajamo v neznanem okolju.
Ekipa eCPP.si vam želi varno željo! Ali veste kako hitro lahko na določenem delu ceste vozite? Preverite članek Omejitve hitrosti