Od 6. do 31. maja 2019 bo potekala akcija za večjo varnost kolesarjev. V tem času bodo poostreno nadzirali tako kolesarje kot tudi druge udeležence v prometu. Cilj akcije je omogočiti varno kolesarjenje na javnih cestnih površinah v Sloveniji, zmanjšati število umrlih in hudo telesno poškodovanih kolesarjev ter povečati uporabo čelade.
POMEMBNI PROMETNI ZNAKI

Kolesarji so glede pravil vožnje povsem enakovredni udeleženci cestnega prometa. Prikazani prometni znaki nas obveščajo in opozarjajo, da moramo biti pri nadaljevanju vožnje še posebej pozorni na kolesarje.
KJE LAHKO KOLESAR VOZI?

Kolesarji morajo voziti po kolesarskem pasu, kolesarski stezi ali kolesarski poti. Vedno morajo voziti v smeri vožnje vozil, razen na dvosmernih kolesarskih stezah. Kjer ni kolesarskega pasu, kolesarske steze ali kolesarske poti, smejo kolesarji voziti po vozišču ob desnem robu smernega vozišča glede na smer vožnje.
KOLESARIM IN UPORABLJAM ČELADO!

V cestnem prometu je kolesarska čelada skoraj edini in najpomembnejši varnostni in ščitni element pri kolesarju. Čelado moramo imeti med vožnjo vselej zapeto in povezovalni trakovi morajo biti pravilno napeti. Odpeta čelada kolesarja, v primeru padca, ne ščiti pred poškodbami. Takšno ravnanje je za kolesarja zelo lahkomiselno in nevarno. Čelada mu bo padla z glave, še preden bo prišlo do udarca.
Ali veš, da padec, že z višine 50 cm, lahko povzroči hude poškodbe možganov?
Ustrezna kolesarska čelada ne pomeni popolne zaščite, a je možnost poškodbe glave veliko manjša.
Ter POZOR! Kot vozniki avtomobilov, se nam kolesar zaradi svoje majhnosti hitreje skrije v mrtvih kotih vozila, še posebej, če je bočna razdalja do kolesarja velika. Zato kadar zavijamo na desno, vedno preverimo s pogledom NZR dogajanje ob desnem boku svojega vozila. Še posebej bodimo pozorni, če vozimo avtomobil brez stekel na zadnjih bočnih straneh.