V množici izrazov, ki jih uporabljamo za poimenovanje znaka s katerim spreminjamo smer vožnje ali vozimo vzvratno, so se udomačili naslednji: smernik, žmigavec, blinker, smerokaz, smerna utripalka in še kateri bi se še našel.
Nič od tega ni pravilno. Pravilen izraz je »utripalke«, ki ga določa Zakon o pravilih cestnega prometa in pomeni delovanje smernih svetilk, ki so na eni (levi ali desni) strani motornega vozila. Vklopiti je torej treba ustrezne (leve ali desne), ter pravočasno (ne prehitro in ne prepozno).
Utripalke vklopimo pred:
- vključevanjem v promet;
- menjavo prometnega pasu;
- razvrščanjem pred križiščem;
- zavijanjem na križišču;
- zapuščanjem krožnega križišča;
- obračanjem;
- parkiranjem;
- prehitevanjem …
Zraven tega zakon navaja še izraz »varnostne utripalke«. Varnostne utripalke se aktivirajo s pritiskom na posebno stikalo/tipko, nameščeno nekje na sredini armaturne plošče, tako da jih lahko po potrebi vklopi tudi potnik na sedežu ob vozniku. Pomenijo sočasno delovanje vseh utripalk na levi in na desni strani motornega vozila.
Varnostne utripalke vklopimo:
- med vleko pokvarjenega vozila;
- v slučaju prometne nesreče;
- kadar se pred nami nenavadno hitro ustavlja kolona vozil oz. smo zadnji v ustavljeni koloni vozil (to je nujno potrebno pri vožnji zunaj naselja in še posebej v predorih, na AC ter na HC);
- kadar močno zmanjšujemo hitrost vožnje;
- kadar želimo voziti vzvratno (a ne zaradi parkiranja) …
In na koncu: utripalke in varnostne utripalke so zelo pomemben element sporazumevanja med vozniki, zato moramo biti pozorni na njihovo pravilno in ustrezno rabo.
F. J.