Nastavitve pred vožnjo
Pred vsako vožnjo si mora voznik, zaradi svoje varnosti, varnosti potnikov in vseh drugih udeležencev cestnega prometa, glede na svoje telesne mere, pravilno nastaviti:
• sedež: posebej sedalo in posebej naslonjalo;
• volan po višini in globini (če je to mogoče);
• naslonjalo za glavo;
• varnostni pas;
• notranje in obe zunanji vzvratni ogledali.
Nastavitev voznikovega položaja

Pravilen položaj voznika je zelo pomemben za varno upravljanje vozila. Omogoča dober pregled iz vozila, hitro, natančno in zanesljivo vrtenje volana, učinkovito zaviranje ter zmanjšuje možnost poškodb v primeru prometne nesreče.
Nastavimo si:
- Celoten sedež dovolj visoko, da imamo čim boljši pregled iz vozila in da pri tem ostane do stropa še za pest prostora.
- Sedalo sedeža tako, da imamo pri popolnoma stisnjeni stopalki sklopke še nekoliko pokrčeno levo nogo in da lahko med sedalo sedeža in stegno potisnemo odprto dlan (slika 4).
- Naslonjalo sedeža dovolj pokončno, da daje oporo celotnemu hrbtu, in da lahko pri tem z lahkoto držimo, vrtimo in preprijemamo volan (roke so nekoliko pokrčene), ne da bi se morali pri tem z rameni odmikati od naslonjala.
- Volan po višini in globini (če je nastavitev mogoča), da dosežemo optimalen položaj.
Preizkus pravilne nastavitve: Iztegnjeni roki se morata z zapestji dotikati zgornjega roba volana. Pri tem morata biti lopatici čvrsto oprti na naslonjalo sedeža (slika 3).
Ne pozabimo nastaviti naslonjal za glavo

V prometu je opaziti, da ima veliko voznikov, še posebej pa potnikov nepravilno nastavljeno naslonjalo za glavo. To je izrazito pri potnikih na zadnjih sedežih. Takšna pozabljivost oz. nezavedanje nevarnosti napačne nastavitve lahko ogrozi naše življenje.
Pravilna nastavitev naslonjala za glavo je izjemno pomembna, saj le tako nudi dobro zaščito pred zelo hudimi poškodbami ali celo prelomom vratnih vretenc v primeru prometne nesreče. Posebej nevarni so naleti od zadaj, tudi pri zelo majhnih hitrostih.
SLIKA 1 – Pravilna nastavitev:
- Nastavimo si ga tako, da je zgornji rob naslonjala poravnan s temenom glave.
- Razdalja med glavo in naslonjalom naj bo čim manjša.
- Vsak potnik, tudi tisti na zadnjih sedežih, si mora pred vožnjo skrbno nastaviti naslonjalo za glavo glede na svojo višino.
Naslonjala za glavo v večini primerov, predvsem v novejših avtomobilih, imajo vgrajene posebne mehanizme, ki ob trčenju varujejo potnikovo glavo, ko ta z veliko hitrostjo potuje nazaj.
SLIKA 2: Nepravilna nastavitev. Zgornji rob naslonjala za glavo nikoli ne sme biti nastavljen nižje temena glave. Že pri sunkovitem močnem zaviranju lahko zaradi prenizko nastavljenega naslonjala za glavo pride ob povratnem nihaju glave celo do hudih poškodb vratnih vretenc.
Drža volana

Pravilna drža volana za vožnjo je takrat, ko držimo volan v višini sredinske prečke (kot če bi urina kazalca kazala 15 min. do 15. ure). Pri tem morajo biti roke nekoliko pokrčene.
Takšna drža volana nam omogoča:
- pravilno in lahkotno vrtenje volana;
- da lahko s prsti vsak trenutek dosežemo in uporabimo obvolanske ročice;
- da se hitro, lažje in pravilno odzovemo in zavrtimo volan ob nenadni oviri;
- da se izognemo morebitnim (hudim) poškodbam, če se aktivira varnostna zračna blazina.