Da se izognemo težavam in nedoslednosti pri prevozu otrok, je najbolje, da se že na začetku novega šolskega leta v družini (starši, stari starši oz. osebe, ki v družini sodelujejo pri prevozu otrok) dogovorimo o doslednem upoštevanju vseh predpisov glede prevoza otrok in pravilnega izstopanje otrok iz vozila.
Nepravilen prevoz otroka v avtomobilu
Najpogostejše in usodne napake pri prevozu otrok so, da otroci na zadnjih sedežih niso pripeti ali da otrok stoji med sprednjima sedežema, kot je prikazano na sliki. Če otroka v vozilu pravilno ne pripnemo, postavljamo “na kocko” njegovo življenje – bližina doma naj ne bo izgovor.

Ta otrok že v primeru močnega zaviranja poleti po potniški kabini in silovito udari v armaturno ploščo ali kakršen koli drug element. V primeru trčenja pa pa ga lahko celo vrže iz vozila; obstaja izjemno majhna možnost, da tak otrok prometno nesrečo preživi.
Torej: Če otrok med vožnjo ni v ustreznem, njemu primernem sedežu in ni ustrezno pripet, lahko to ob nesreči vodi do hudih poškodb.
Še to: Pri trčenju poletijo osebe, ki niso pripete (povezane z vozilom) po vozilu s hitrostjo, s kakršno se je vozilo premikalo pred trčenjem. Že pri hitrostih, ki so običajne za vožnjo v naselju ob trčenju, takšne osebe zadenejo ob notranje dele vozila s silo, ki presega desetkratnik njihove teže.
Pravilen prevoz otroka v avtomobilu
Izjemnega pomena je, da vselej in skrbno namestimo in z varnostnim pasom pripnemo otroka v poseben sedež, ki pa mora biti primeren za njegovo velikost/višino in maso/težo. Večje otroke prevažamo v primernih homologiranih otroških varnostnih sedežih ali posebnih podlogah (jahačih), ki omogočajo uporabo običajnih varnostnih pasov. Lahko jih vozimo na sedežu poleg voznika ali na zadnjem sedežu oz. sedežni klopi.
Dobro je, da ima sedež izrazite bočne opore za glavo in telo, ki otroka v primeru prometne nesreče varujejo pred izjemno velikimi stranskimi silami in posledično pred poškodbami. Iz tega razloga t.i. »jahači« niso najprimernejši.

In kaj pravijo predpisi? Med vožnjo v motornem vozilu z vgrajenim zadrževalnim sistemom mora biti otrok manjši od 140 cm ali lažji od 36 kg, zavarovan z zadrževalnim sistemom, ki je primeren fizičnim lastnostim otroka. V motornem vozilu, ki ni opremljen z zadrževalnim sistemom, ni dovoljeno prevažati otrok, mlajših od treh let, otroci, starejši od treh let in manjši od 140 cm, pa se smejo prevažati le na sedežih, ki niso prednji sedeži.
Kako odložimo otroka, če so vsa parkirna mesta zasedena?
Velika večina OŠ in vrtcev ima posebej predvidena parkirna mesta, da lahko starši odložijo otroke. Če teh ni dovolj oz. jih sploh ni, je treba biti še posebej pozoren na to:
- kje bomo ustavili vozilo in ali je ustavitev na tem delu sploh dovoljena ter,
- kako (na kateri strani vozila – na levi ali desni), bomo otroka odložili, da bo zanj varno.
Kje ustavimo vozilo, če ne najdemo prostega parkirnega mesta?
Pri ustavitvi na vozišču moramo vedno biti pozorni, da ne ustavljamo na mestih, kjer je lahko nevarno oz. je ustavitev prepovedana – ozka vozišča, prehodi za pešce …

V prikazanem primeru je osebni avtomobil ustavljen na delu vozišča v naselju, kjer to ni dovoljeno, saj na vozišču, kjer poteka dvosmerni promet, niso zarisane ločilne črte. (ZPrCP 65. čl. 12.odst.)
Kako odložimo otroka, da bo zanj varno?
Posebno pozornost moramo nameniti temu, kako (na kateri strani vozila – levi ali desni) bo otrok izstopil iz vozila, da bo zanj varno.

Pozor! Če otrok sam izstopi neposredno na vozišče, kot v primeru na sliki, ga izpostavljamo številnim in izjemno velikim nevarnostim.

Vsekakor pa majhne otroke v nobenem primeru ne puščamo same iz vozila, ampak jih iz vozila pospremimo: odpnemo jih iz otroškega sedeža in jih vodimo iz vozila vse do vrtca oz. šole.

Prav tako ne jemljemo otroka iz vozila na levi strani; na vozišču namreč predstavljamo oviro – to je izrazito nevarno za nas in za otroka.
- Kadar ni druge možnosti, kot da ustavimo na vozišču ali ob njem, naj otrok vedno izstopi na strani, kjer je pločnik oz. na strani, ki ne meji na vozišče.
- Manjšim otrokom s sistemom blokade v vozilu onemogočimo odpiranje vrat z notranje strani.
- Tudi malce večje otroke je treba dobro poučiti o tem, kako naj odpirajo vrata, na kaj morajo biti pozorni, na kateri strani je varneje odpreti vrata, kakšne so morebitne nevarnosti … Sami preverimo, kdaj je pravi trenutek, da otrok odpre vrata.
Ekipa eCPP.si vam želi varno vožnjo! Preverite katera napaka je zelo pogosta in usodna: Prevoz otrok