Dohitimo počasnejše vozilo. Je sploh potrebna kakšna pozornost pri prehitevanju?

Nikoli ne prehitevajmo, če nimamo zadostne preglednosti nad delom voziščem, ki je potreben za varno prehitevanje.
Namreč ta počasna vozila (delovni stroji, traktorji s priklopnimi vozili …) so navadno tudi širša, kar pomeni za nas težavo:
- otežena nam je preglednost, ki je nujno potrebna za varno prehitevanje;
- med prehitevanjem le s težavo zagotavljamo potrebno bočno (varnostno) razdaljo.
Če se kljub vsemu v tem primeru odločimo za prehitevanje, zavestno ustvarjamo nevarno situacijo in bistveno povečujemo tveganje za nastanek prometne nesreče. V krogcu zgornje slike je situacija, ki se lahko zgodi tisti hip, če bi, v tem primeru, prehitevali delovni stroj.

V primeru na zgornji sliki ni dovoljeno prehiteti obeh vozil hkrati. Če za počasi vozečim vozilom vozi drugo vozilo oz. se za njim že tvori kolona, ga prehitimo šele, ko so to storili vsi vozniki pred nami. Prehitevanje torej poteka po vrstnem redu in eden po eden.
Prav tako so na osebnem avtomobilu pred nami vklopljene leve utripalke, kar je še en pokazatelj, da nam ni dovoljeno prehitevati. Voznik, ki vozi pred nami je podal jasen in nedvoumen znak, da želi prehiteti ta delovni stroj.

Slika prikazuje tovorno vozilo za pobiranje odpadkov, katerega spremljata dva delavca. To je v naseljenih območji kar pogosta situacija. Ko se z vozilom bližamo tej situaciji moramo biti izjemno previdni predvsem na:
- to, da imajo ta vozila, zaradi načina in posebnosti/specifike dela, zelo spremenljiv slog vožnje (manevrirajo, ustavljajo, zavijajo, vozijo vzvratno …);
- gibanja delavcev, saj se s posodami za smeti pogosto nahajajo na vozišču, ga prečkajo ..

Slika prikazuje vozilo za pometanje vozišča, ki se premika zelo počasi. To je predvsem v območjih gradbišč kar pogosta situacija. Ko se z vozilom bližamo temu vozilu moramo biti izjemno pozorni, predvsem na smer vožnje in manevriranje tega vozila, saj voznik praviloma sledi robniku vozišča.
Razmislimo o smislu trenutnega prehitevanja, zatorej, ne začnimo prehitevati, če:
- bomo v kratkem ustavili, prispeli na cilj, zavili ali parkirali;
- bomo v nadaljevanju vozili z enako hitrostjo kot pred prehitevanjem;
- je pred nami situacija, ki nam onemogoča hitrejšo vožnjo (kolona vozil, naselje, križišče, delovišče na cesti …).
Vsako prehitevanje predstavlja novo tveganje na naši poti. Ali je vredno …?
Ekipa eCPP.si vam želi varno vožnjo!