Predvsem pri tovornih vozilih, njihovih priklopnih vozilih in avtobusih nastopa kar nekaj podatkov (mase/teže) oz. vrednosti, ki so za varno vožnjo pomembne in jih mora voznik v celoti upoštevati. Pomembni podatki oz. vrednosti:
- Masa vozila: to je masa vozila, pripravljenega za vožnjo. Torej, z vsemi tekočinami, predpisano opremo in priborom, skupaj z voznikom, a brez tovora.
- Nosilnost: to je razlika med največjo dovoljeno maso in maso vozila. Proizvajalec vozila določi, kolikšna je nosilnost vozila. Nosilnost se v nobenem primeru ne sme preseči.
- Največja dovoljena masa (NDM): to je največja masa vozila, ki jo določa proizvajalec vozila glede na konstrukcijske lastnosti vozila. Dobimo jo, če seštejemo maso vozila in nosilnost. Lahko bi jo imenovali, da je to največja masa, ki jo lahko ima neko vozilo. Največja dovoljena masa se ne sme preseči.
- Skupna masa: to je masa vozila skupaj z maso tovora in vseh oseb, ki so v vozilu ali na vozilu. Ta masa je običajno nekoliko manjša od največje dovoljene mase. Nekateri jo imenujejo »trenutna« masa vozila. Voznik mora natančno vedeti, kolika je skupna masa vozila ali skupine vozil. Ta podatek je pomemben predvsem, če je ob vozišču postavljen prometni znak:

Prepovedan promet za vozila, katerih skupna masa presega določeno maso (2222). Ta prometni znak označuje cesto ali njen del, kjer je prepovedan promet za vozila ali skupine vozil, katerih skupna masa presega maso, označeno na znaku.
- Osna obremenitev: to je le en del skupne teže/mase vozila, s katero posamezna os vozila obremenjuje podlago oz. vozišče. Voznik mora natančno vedeti, kolika je trenutna osna obremenitev vsake osi posebej. Ta podatek je pomemben predvsem, če je ob vozišču postavljen prometni znak:

Prepovedan promet za vozila, katerih je osna obremenitev večja od določene obremenitve (2223). Ta prometni znak označuje cesto ali njen del, kjer je prepovedan promet za vozila z večjo osno obremenitvijo od obremenitve, označene na znaku.
Vsekakor pa je treba te podatke, razen morda osne obremenitve, dosledno upoštevati tudi pri osebnih avtomobilih.
Ekipa eCPP.si vam želi varno vožnjo! Preberi Tovorna vozila – 1. del