Na slovenskih cestah je bilo lani (2020) povoženih 6261 divjih živali, kar pomeni, da vozniki, na dan, povozimo okrog 17 divjih živali.
Pozor, žabe na vozišču!

Na cestah so v nevarnosti tudi majhne živali, kot so žabe, ježki … In verjetno vsakega človeka nekoliko “zaboli”, ko vidi to nebogljeno žival povoženo.
Na zelo izpostavljenih mestih, kjer te živali sezonsko v večjem številu prehajajo cesto, lahko v zadnjih letih opazimo nekatere začasne ukrepe (zaščitne/varovalne ograje, prometni znaki, določeni koridorji za prehajanje čez cesto …), ki jih nameščajo organizacije, ki jim je mar za življenja teh majhnih živali.
V primeru, ko je ob vozišču nameščem prometni znak za nevarnost s simbolom žabe, bodimo torej zelo pozorni. Če na vozišču opazimo žabe oz. ježka, poskusimo, če je le možno, glede na prometno situacijo na vozišču, rešiti njihovo življenje – zavirajmo, se jim izognemo (če to ne predstavlja nevarnosti za nas ali druge udeležence cestnega prometa) …. Nenazadnje jim mi krčimo njihov življenjski prostor.
Domače živali na vozišču

Predvsem v urbanih naseljih lahko naletimo na psa ali mačko, ki se prosto giblje po cesti. Če to opazimo, bodimo zelo previdni in storimo vse, da ne trčimo v žival, saj so tudi hitrosti v urbanih naseljih nizke in ni razloga, da se ne izognemo.
Vsekakor pa za pse velja, da morajo biti zmeraj pod nadzorom lastnika in sami na cesti nimajo kaj iskati – tudi, če gre pes samo čez “domačo” cesto. Če torej trčimo v psa, ki se prosto sprehaja po vozišču, je za nastalo materialno škodo odgovoren lastnik te živali. V primeru, da pes ni čipiran in nima lastnika, pa je težava s povračilom škode večja oz. lahko uveljavljamo le osnovni ali delni kasko, vendar le, če je vozilo ustrezno zavarovano.
Labodi na vozišču

Področja, kjer lahko pričakujemo labode so predvsem ob rekah in ribnikih. Na nekaterih področjih so postavljeni prometni znaki za nevarnost s simbolom laboda. Ti znaki sicer niso zajeti v pravilniku cestne signalizacije, a vseeno primerno sporočajo voznikom vrsto nevarnosti. Vozimo pozorno in počasi, če so ob oz. na vozišču te živali.
Kaj naredimo, če na ali ob cesti opazimo živalsko truplo?
V teh primerih pokličemo Veterinarsko higiensko službo, ki je zadolžena za odvoz poginulih živali. Ker pa številke najbrž ne vemo na pamet, je najbolje, da pokličemo kar številko 112, povemo okoliščine in oni nato takoj ukrepajo; obvestijo pristojno veterinarsko službo. Zakaj je to tako pomembno? Truplo je vir potencialnih okužb, z vidika varovanja okolja pa se preprečuje onesnaževanje, podtalnica in nenazadnje tudi krme.
Ekipa eCPP.si vam želi varno vožnjo!