Okvara vozila na cesti v in zunaj naselja
Kadar moramo ustaviti vozilo zaradi višje sile (okvara motorja, predrta pnevmatika, prazna posoda za gorivo …), predstavljamo neposredno nevarnost za druge udeležence cestnega prometa. Zato:
- takoj vklopimo varnostne utripalke;
- ustavimo na prvem primernem prostoru, ob skrajnem robu vozišča, če je le mogoče izven vozišča;
- oblečemo odsevni telovnik
- postavimo varnostni trikotnik
- pokličemo pomoč (avtomobilsko asistenco, …).

Varnostni trikotnik postavimo:
- ob desni rob vozišča, in sicer tako, da ga vozniki, ki pripeljejo od zadaj, pravočasno in zlahka opazijo;
- na takšni razdalji od vozila, da ima voznik, ki pripelje od zadaj in vozi s predpisano hitrostjo, dovolj časa, da vozilo varno ustavi ali zapelje mimo našega ustavljenega vozila.

Ponoči ali ob zmanjšani vidljivosti moramo ustavljeno vozilo, ki je v takšnem tehničnem stanju, da ga ni mogoče označiti z varnostnimi utripalkami ali s pozicijskimi svetilkami, označiti:
- z rumeno utripajočo svetilko. Priporočljivo je, da imamo v avtomobilu zmeraj s seboj svetilko, ki oddaja rumeno utripajočo svetlobo, ki jo lahko uporabimo v takšnih nevarnih situacijah;
- na drug primeren način. Dandanes imamo nekoliko več možnosti, saj ima večina mobilnih telefonov vgrajeno svetilko, sicer je bele barve. Dokler ne pride pomoč, lahko s to svetilko opozarjamo duge voznike na nevarnost, tako da mahamo, osvetlimo vozilo … Vsekakor pa moramo biti pri tem delu pozorni na lastno varnost.
Storimo torej VSE, da naše ustavljeno vozilo naredimo čim bolj vidno za druge voznike.
Če se nam pokvari vozilo in ga moramo ustaviti v ali za ovinkom, vedno postavimo varnostni trikotnik pred ovinkom. S tem druge voznike pravočasno obvestimo o nevarnosti, ki jo predstavlja naše ustavljeno vozilo.

En varnostni trikotnik pomeni, da je v ali za ovinkom ustavljen osebni avtomobil ali tovorno vozilo brez priklopnega vozila – razen lahkega ali bivalnega priklopnika.

Dva varnostna trikotnika, ki sta postavljena vzporedno drug ob drugem, pomenita, da je v ali za ovinkom:
- ustavljena skupina vozil (motorno vozilo s priklopnim vozilom);
- ustavljena kolona vozil;
- ustavljeno vozilo, ki prevaža nevarno blago.
Pokvarjeno (ali v prometni nesreči poškodovano vozilo) moramo (če je le možno) takoj umakniti z vozišča ali z dela ceste, na katerem ovira ali ogroža druge udeležence cestnega prometa, z drugih delov ceste pa najkasneje v 12 urah.
Ekipa eCPP.si vam želi varno vožnjo!