Dvosledno motorno vozilo lahko vlečemo le, če se to zaradi okvare ne more samo premikati.
- V vlečenem vozilu se ne smejo prevažati potniki.
- Hitrost je omejena na 50 km/h, razen na avtocestah in hitrih cestah, kjer je omejena na 60 km/h.
- Obe vozili (vlečno in pokvarjeno) morata imeti med vleko vklopljene varnostne utripalke. Če katero od vozil nima teh utripalk ali te ne delujejo, mora imeti
- vlečno vozilo nameščeno in prižgano najmanj eno posebno rumeno opozorilno svetilko (rumeno utripajočo luč), ki mora biti dobro vidna z vseh strani; sicer mora biti taka opozorilna svetilka tudi na vlečenem vozilu.
Vleka z drogom

- Z drogom lahko vlečemo le vozilo, ki ima brezhibno napravo za upravljanje (krmilni/volanski mehanizem).
- Z drogom je dovoljeno vleči tudi motorno vozilo, ki ima pokvarjene zavore, vendar z omejitvijo: če skupna masa pokvarjenega vozila presega maso vlečnega vozila, mora imeti pokvarjeno vozilo brezhibno delovno zavoro, ki deluje tudi kadar motor tega vozila ne deluje.
Pozor! Vleka z drogom, je prepovedana, če pokvarjenemu osebnemu avtomobilu ne deluje brezhibno delovna (nožna) zavora (ne glede na okvaro zavor je vleka dovoljena, če skupna masa vlečenega vozila ne presega mase vlečnega vozila) oz. naprava za upravljanje (krmilni mehanizem).
Vleka z vrvjo

- Vlečemo lahko le trikolo, lahko štirikolo, štirikolo ali osebni avtomobil.
- Pokvarjeno vozilo mora imeti brezhibno delovno zavoro in brezhibno napravo za upravljanje (krmilni/volanski mehanizem), ki delujeta tudi, kadar motor ne deluje.
- Razdalja med vlečnim in vlečenim vozilom ne sme biti manjša od 3 in ne večja od 5 m.
- Zaradi boljše prepoznavnosti lahko na vrv pritrdimo rdečo tkanino.
Pozor! Vleka z vrvjo, je prepovedana, če pokvarjenemu osebnemu avtomobilu ne deluje brezhibno delovna (nožna) zavora oz. naprava za upravljanje (krmilni mehanizem).
Vleka s priklopnim vozilom

Če pogojev glede vleke z vrvjo in drogom ne izpolnjujemo, lahko vlečemo pokvarjeno vozilo le tako, da je oprto na vlečno vozilo ali na priklopno vozilo za vleko pokvarjenih vozil.
Vlečna služba

Vlečna služba nam pomaga ob težjih okvarah vozila, kadar z vrvjo ali z drogom ni dovoljena vleka, na daljših razdaljah in na avtocestah ter hitrih cestah.
Prepovedano je vleči:
- enosledna vozila (motorno kolo, moped, kolo …);
- motorna vozila na avtocesti in na hitri cesti. Če se vozilo pokvari na takšni cesti, ga lahko odvlečemo le do najbližjega izvoza in to oprtega na vlečno ali na priklopno vozilo za vleko pokvarjenih vozil;
- kadar je vidljivost zmanjšana na manj kot 50 m (megla, dež, sneženje …). V primeru, da se takšne razmere pojavijo med vleko ali se vozilo na cesti pokvari v takšnih razmerah, je vleka dovoljena le do najbližjega kraja, kjer je mogoče pokvarjeno vozilo izločiti iz cestnega prometa;
- neregistrirana motorna vozila.
Vleka ponoči: na pokvarjenem vozilu morajo biti prižgane pozicijske svetilke. Na vlečnem vozilu mora biti prižgana najmanj ena rumena posebna opozorilna svetilka (rumena utripajoča luč), Če ta svetilka ni dobro vidna z zadnje strani, mora biti taka svetilka tudi na pokvarjenem vozilu.
Ekipa eCPP.si vam želi varno vožnjo!
2 komentarja